Skocz do zawartości

Pierwszeństwo przejazdu

Rekomendowane odpowiedzi

Uprzejmie proszę o zwracanie uwagi na pierwszeństwo przejazdu aut wyjeżdżających z parkingu przy Czeczów przy blokach 18,16,14. Mają one pierwszeństwo przed samochodami jadącymi od strony Telefoniki. Wielokrotnie już zdarzyło mi się ,że kierowcy nie ustępują pierwszeństwa i dziwnie wymachują rękami nie mając pojęcia co tak naprawdę robią. Takim proponuję zapoznanie się z podstawowymi przepisami ruchu drogowego jeszcze raz lub nie wsiadanie za kierownicę...

Odnośnik do posta

przyjęte jest, że (także przez kierowców 14, 16, 18) że to oni ustępują pierwszeństwa w przedmiotowej sytuacji i chyba lepiej, jakby im postawili pod 18 (ustąp pierwszeństwa). Sprawa do rozwiązania od zaraz - pisz tego typu rzeczy do zarządcy, żeby wstawili znak (ustąpi pierwszeństwa), bo samochodów będzie przybywać i ruch się zwiększy,

Odnośnik do posta
przyjęte jest, że (także przez kierowców 14, 16, 18) że to oni ustępują pierwszeństwa w przedmiotowej sytuacji i chyba lepiej, jakby im postawili pod 18 (ustąp pierwszeństwa). Sprawa do rozwiązania od zaraz - pisz tego typu rzeczy do zarządcy, żeby wstawili znak (ustąpi pierwszeństwa), bo samochodów będzie przybywać i ruch się zwiększy,

Nic nie jest przyjęte - tylko takie są przepisy. To jest normalne skrzyżowanie równorzędne i obowiązuje reguła prawej ręki (której 75% kierowców nie potrafi stosować).

Jeśli ktoś potrzebuje znaku żeby wiedzieć gdzie ma ustąpić pierwszeństwa to powinien chyba udać się do wydziału komunikacji i oddać prawo jazdy.

Odnośnik do posta

Tak, niestety większośc kieruje się instynktem i tym, że jedzie cały czas prosto, a teoretycznie samochody wyjeżdżające spod tych bloków traktuje jako włączające się do ruchu.

Wg mnie praktyczynym byłoby ustawienie znaku ustąp pierwszeństwa przy wyjeździe spod tych bloków. Póki ich nie ma zasada prawe ręki :)

Odnośnik do posta
Tak, niestety większośc kieruje się instynktem i tym, że jedzie cały czas prosto, a teoretycznie samochody wyjeżdżające spod tych bloków traktuje jako włączające się do ruchu.

Wg mnie praktyczynym byłoby ustawienie znaku ustąp pierwszeństwa przy wyjeździe spod tych bloków. Póki ich nie ma zasada prawe ręki :)

Stawianie lasu znaków po to żeby kierowcy nie znający podstawowych przepisów byli bezpieczni. Super sprawa.

Odnośnik do posta

sledziu, wystarczy jeden znak ustąp pierwszeństwa i wszystko będzie grało.

wyjezdzający z spod 14 16 i 18 stosują zasadę ograniczonego zaufania, tak jakby tam stał ten znak "ustąp pierwszeństwa". wiekszym problemem jest Agatowa i wyjazd na Półłanki, gdzie skręcający w lewo na Agatowej ustawiają się do... prawego krawężnika, a droga w tym miejscu jest tak szeroka, że zmieszczą się tam 3 furgonetki.

Odnośnik do posta
Ale to jest uregulowane. Nie ma znaków pionowych, poziomych ani sygnalizacji więc obowiązuje reguła prawej ręki.

Nic dodać nic ująć.

Pisałem o uregulowaniu znakiem drogowym A-7. Nie będę nikogo edukować na skrzyżowaniu na temat reguły prawej ręki.

Ty nie musisz. Może lepszym pomysłem będzie zwrócenie uwagi mieszkańcom przez Navigator? Na początek kartka przy drzwiach wejściowych do klatek wszystkich bloków, albo tych drzwi od strony garażu podziemnego ze stosowną informacją i grafiką w którym miejscu jest problem (to już dla tych, którzy totalnie nie wiedzą o co chodzi). Znając życie, myśle, że Navigator mógłby się zgodzić na taki pomysł.

Odnośnik do posta
Tak, ustępowanie pierwszeństwa włączając się do ruchu na bardziej ruchliwej ulicy ;)

dokłądnie, po co utrudniać sobie życie?

intuicyjnie drogą do "ronda" jest z pierwszeństwem w obie strony,

a druga sprawa więcej samochodów jedzie do bloków innych niż 14, 16, 18, więc moim zdaniem lepiej postawić "trojkąt" pod blokiem 18 :)

Najprostsze sposoby są najlepsze, a najprostszym i najbardziej intuicyjnym jest pierwszeństwo na drodze do bloków 24, 26 czyli tak jak jeździ 90% mieszkańców :)

Odnośnik do posta
Tak, ustępowanie pierwszeństwa włączając się do ruchu na bardziej ruchliwej ulicy ;)

dokłądnie, po co utrudniać sobie życie?

intuicyjnie drogą do "ronda" jest z pierwszeństwem w obie strony,

a druga sprawa więcej samochodów jedzie do bloków innych niż 14, 16, 18, więc moim zdaniem lepiej postawić "trojkąt" pod blokiem 18 :)

Najprostsze sposoby są najlepsze, a najprostszym i najbardziej intuicyjnym jest pierwszeństwo na drodze do bloków 24, 26 czyli tak jak jeździ 90% mieszkańców :)

Wyjaśnij to później milicji albo ubezpieczycielowi jak będziesz chciał odszkodowanie po dzwonie na tym skrzyżowaniu :D

Odnośnik do posta
  • 4 weeks later...

Znaki powinny się znaleźć, ponieważ pierwszeństwo wynikajace z zasady prawej ręki przy wyjeździe spod bloków 14-18 jest równie intuicyjne, co pierwszeństwo dla wjeżdzajacego na rondo nieoznakowane żadnym znakiem (tam też obowiazuje wówczas zasada prawej ręki). Oczywiście można, tylko pytam się po kiego wała to robić? Zarówno 90% rond będzie oznakowanie znakiem "ustap" na wjezdzie na rondo, jak i 90% skrzyżowań typu wyjazd spod bloku - droga osiedlowa będzie miało znak "ustap" dla wyjeżdżajacych spod bloku. A "droga" spod bloków 14-18 jest właśnie takiem wyjazdem a nie droga na przestrzał jak droga w kierunku ronda.

Ten znak jest tam potrzebny ponieważ jego brak generuje swego rodzaju watpliwości, a ja jednak wolałbym mieć jeden znak więcej i święty spokój, niż satysfakcję po dzwonie, że miałem rację i wiem co to jest zasada prawej ręki. Dobrze niech nawet stoi tam znak oznaczajcy skrzyżowanie równorzędnie, ale niech stoi. Chyba fakt że taki znak można spotkać w terenie świadczy, że nieoznakowanie całkowite (będace de facto równoważnikiem tego znaku) nie zawsze jest ok.

Sytuacja jest też taka, że jadąc Czeczów od Telefoniki zatrzymuję się i przepuszczam jadącego od bloków 14,16,18 a on nic. nie wie o co chodzi i wielce zdziwiony, że go chce przepuścić.

No to super, ale dzisiaj samochód jadcy od strony telefoniki grzał aż miło i nie myślał się zatrzymać. I właśnie dlatego ten znak jest potrzebny - raz na zawsze ureguluje i wyprowadzi co niektórych z błędu.

Znaki drogowe powstały po to aby regulować ruch. Idac tokiem myślenia prezentowany w co niektórych wypowiedziach - wszystkie znaki i światła zlikwidujmy i też będzie ok! Przecież mamy przepisy ogólne.

Odnośnik do posta
  • 4 months later...

I znak się pojawił a ludzie dalej jeżdżą jak barany... dziś bym miał dzwon z "pizza delivery boy" :) I jeszcze jego głupia mina jak mu powiedziałem by się ogarnął i patrzał na znaki bo jak but mamy znam o Strefie ruchu i skrzyżowaniach równorzędnych...

Odnośnik do posta

Szkoda, że pojawił się znak o równorzędności, który ma tylko przypominać (swoja drogą tylko idiota go nie zauważy) o zasadach, które panowały wcześniej. Liczyłem na pierwszeństwo przejazdu samochodów na "głównej" ulicy niż tej, która wychodzi spod kilku bloków. Mimo wszystko samo pojawienie się znaku uważam za duży "+" przynajmniej można na miejscu komuś pokazać jak bardzo jest głupi.

Odnośnik do posta
Gość MisiekW
Szkoda, że pojawił się znak o równorzędności, który ma tylko przypominać (swoja drogą tylko idiota go nie zauważy) o zasadach, które panowały wcześniej. Liczyłem na pierwszeństwo przejazdu samochodów na "głównej" ulicy niż tej, która wychodzi spod kilku bloków. Mimo wszystko samo pojawienie się znaku uważam za duży "+" przynajmniej można na miejscu komuś pokazać jak bardzo jest głupi.

Zgadzam się w pełni, dalej uważam że lepsze (i zgodne z intuicją) byłoby uprzywilejowanie drogi biegnącej do ronda, nie mniej znak to znak.

I znak się pojawił a ludzie dalej jeżdżą jak barany... dziś bym miał dzwon z "pizza delivery boy" :) I jeszcze jego głupia mina jak mu powiedziałem by się ogarnął i patrzał na znaki bo jak but mamy znam o Strefie ruchu i skrzyżowaniach równorzędnych...

Myślę że tak będzie jeszcze długo póki się ludzie nie nauczą. Ja osobiście mimo wszystko asekuracyjnie zwalniam na poczet takich sytuacji - i tak żeby spojrzeć w prawo trzeba to zrobić bo widoczność nie jest jakaś mega. Wychodzę z założenia że głównym celem jest zapobieganie kasacji pojazdu, a nie dumne wyklepywanie maski z czyjegoś OC, bo miałem rację. :)

Odnośnik do posta