Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Takie było dziś powietrze na Złocieniu o godzinie 20:45. Znany eksperyment z odkurzaczem, który przez 5,5 minuty wciągał powietrze z zewnątrz przez płatek kosmetyczny. Odpowiada to 3 dniom oddychania. Płatek kosmetyczny czarny śmierdział okropnie. W załączniku zdjęcie.

powietrze.JPG.8cc39da719fb9382683bdd56d7438904.JPG

Edytowane przez Gość

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Smog Smogiem, ten z kominów domowych...

Lecz z okazji chłodniejszych poranków, wszechobecny smród z odpalanych "ropniaków" nie zachęca do oddychania pełną piersią.  Raczej jest to walka na dojście do samochodu, na wydechu i szybkie opuszczenie osiedla, co też się przyczynia do smrodzenia, bo mało kto potrafi płynnie jechać, tylko gaz i zaraz hamowanie przed zakrętem (żeby jeszcze trochę pyłu z klocków hamulcowych zostawić). 

Więc narzekać na innych możemy, ale też  na siebie powinniśmy psioczyć.

Ps. Jakby co, to ja mam uczulenie na ropę i nigdy nie miałem samochodu na to paliwo :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie wiem czy wszyscy sie orientuja, ze pojawil sie ciekawy startup (Airly) ktory wszedl do Krakowa z urzadzeniami pomiaru powietrza i zainstalowal ich w Krakowie 100. Pierwsza setke urzadzen zainstalowal sam startup za pieniadze sponsora. Jesli ktos chce zobaczyc mape i pokrycie sensorami to mozna sprawdzic na stronie https://map.airly.eu/pl/ albo zainstalowac aplikacje Airly na telefonie z Androidem (nie wiem czy jest na iPhone-a). Odnosnie pokrycia czujnikami to w naszym najblizszym sasiedztwie znajduja sie 2 stacje: Czarnochowice i Biezanowska. Niestety miedzy tymi lokalizacjami jest czesto duza rozbieznosc tak wiec ciezko stwierdzic jaki jest poziom zanieczyszczenia na osiedlu. I tu przechodze do meritum. Taki czujnik przydalby sie na naszym osiedlu bo wtedy mielibysmy jasnosc jaki jest dokladnie poziom zanieczyszczenia lokalnie. Istnieje mozliwosc pozyskania, zainstalowania czujnika w dowolnym miejscu i podlaczenia go do systemu Airly. W tym momencie koszt urzadzenia to 1490 zl + VAT (https://airly.eu/pl/czujnik/). Dodatkowo miesieczny abonament 45 zl + VAT / miesiac. Mysle ze mozna by zainteresowac spoldzielnie do montazu takiego urzadzenia bo koszt jest raczej niewielki. Nie wiem tylko na ile spoldzielnia mialaby ochote na partycypowanie w kosztach. Mozna by rowniez sprobowac finansowac w inny sposob - osiedlowy crowdfunding :) Co o tym sadzicie?

Edytowane przez Mustafaa

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ludzie. Wystarczy trochę poczytać ten wątek. Pomiar już od ponad roku wykonuje sledzik1984 ! Po co kombinujecie, jak koń pod górę, z jakimś Airly. (no chyba że ktoś ma w tym jakiś interes)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ludzie. Wystarczy trochę poczytać ten wątek. Pomiar już od ponad roku wykonuje sledzik1984 ! Po co kombinujecie, jak koń pod górę, z jakimś Airly. (no chyba że ktoś ma w tym jakiś interes)
No niby tak tylko nie mogę dodać widget-a na moim telefonie z poziomem zanieczyszczenia ;) Pomiar jest ale sprawdzenie bardziej uciążliwe. Tamta firma w ramach abonamentu zajmuje się tym czujnikiem i jego konserwacją domyślam się.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 1.12.2017 o 14:49, greg45 napisał:

Tak, np. ja mam w tym interes. A dokładnie to interes mojej rodziny, a konkretnie jej zdrowie. Więc za parę groszy (dosłownie!) na osobę chciałbym mieć łatwo dostępną informację nt. powietrza na osiedlu. 

A to, że @sledzik1984w czynie społecznym (chylę czoła!) mierzy/udostępnia/konserwuje/utrzymuje (zasilanie)/obrabia wyniki itd... dla całej społeczności, nie oznacza, że:

- będzie to robił zawsze;

- nie należy mu się za to choćby jakaś symboliczna złotówka (choćby na ten prąd do zasilania czujnika i/lub PC'ta);

Poza tym, z tego typu "domowymi" pomiarami (ponownie chylę czoła! przed @sledzik1984za zdolności i wiedzę), jest problem następujący- nie mają żadnej wartości dowodowej. Choćby w zwykłym sporze/dyskusji nt. jakości powietrza.

I jak już wspomniał @Mustafaa- z Airly jest możliwość dodania widget'a. Tyle i aż tyle.

A propo śledzenia spisków i "interesów"- wciąż nie jest rozwiązana zagadka Keneddy'iego oraz 9/11. Jest co badać.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli idzie o wartość dowodową - to również Airly należy wsadzić między bajki. Niestety w naszym betonowym kraju wyłącznie pomiary GIOŚ są uznawane za prawdziwe - reszta czujników świata nie ma homologacji i cholera wie czego jeszcze. Ja oczywiście nie mam żadnego problemu z Airly jednak wydaje mi się, że cena ich czujnika jest dość wysoka i zupełnie nie wiem czemu ale widzę w nich próbę monetyzowania smogu. Nie ukrywam, że chętnie porównałbym swój czujniczek z blisko umieszczonym czujnikiem Airly. 

W ramach wolnego czasu spróbuję napisać coś co umożliwi łatwy dostęp do danych z czujnika poprzez smartfony. Tyle, że od razu mówię :) Wolnego czasu mam ostatnio nie wiele ;p

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki sledzik1984 za zabranie głosu. Jednak mam większe zaufanie do Twoich pomiarów, tym bardziej że robisz to bezinteresownie. A co do ostatniej wypowiedzi luk82. Cieszy mnie, Twoja troska o zdrowie rodziny, zupełnie jednak nie rozumiem dlaczego za - na przykład - moje pieniądze. Hasła typu "za parę groszy dosłownie wliczone do czynszu" zupełnie mnie nie obchodzą. Na co mam wydawać swoje własne pieniądze to jednak moja prywatna sprawa. Dzisiaj parę groszy na jakiś czujnik, jutro parę złotych na coś innego, a jutro jeszcze więcej na jeszcze coś innego. Nie, dziękuję. Masz genialne pomysły, rób to za własne pieniądze. I żeby nie było. Jeśli na przykład śledzik1984 ogłosi, że potrzebuje dofinansowania do czujnika, to być może coś dorzucę. Ale będzie to moja decyzja.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Racja, w ten sposób nigdy się nie pogodzi tych, którzy chcą zapłacić z dostęp i tych, którzy nie są zainteresowani. Tak naprawdę to Airly powinno to rozwiązać przez np. płatny dostęp do odczytów lub aplikacji, skoro chcą powiększać swoją sieć i zarabiać.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 godzin temu, Maciek napisał:

Racja, w ten sposób nigdy się nie pogodzi tych, którzy chcą zapłacić z dostęp i tych, którzy nie są zainteresowani. Tak naprawdę to Airly powinno to rozwiązać przez np. płatny dostęp do odczytów lub aplikacji, skoro chcą powiększać swoją sieć i zarabiać.

O! i to jest myśl. Kto chce- wykupuje dostęp, kto nie chce- nie wykupuje. Bez zobowiązań, bez stałych opłat. Może Airly na to wpadnie prędzej czy później... Zresztą sprawa jest dość prosta- postawić czujnik na okres próbny- np. w środku jakiegoś osiedla. Będą wpływy z płatnego dostępu- czujnik zostaje na stałe. Nie ma wpływów- czujnik jedzie dalej...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
8 godzin temu, greg45 napisał:

nie rozumiem dlaczego za - na przykład - moje pieniądze

Już śpieszę z wyjaśnieniem. Dlatego "za- min. Twoje pieniądze"- bo na tym polega idea spółdzielczości. Tzn. grupa zrzuca się na jakiś wspólny cel. O ile ten cel popiera większość. Jeżeli nie- to pomysł upada. Przyjąłem błędne- jak widać- założenie, że mieszkaniec osiedla...spółdzielczego nie ma z tym problemów. Jeśli tak- to sorry. Twoja kasa- Twoja sprawa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No właśnie. O ile ten cel popiera większość. A nie przypominam sobie, aby ta większość wyraziła swoją wolę. Właśnie na tym polega spółdzielczość, że większość najpierw wyraża swoją wolę, a dopiero potem jest zrzutka, lub wykorzystanie posiadanych wspólnych pieniędzy. Nigdy na odwrót. Nigdy narzucania woli jednostki. I jeszcze jedno. Ze spółdzielczości pisałem jedną ze swoich prac dyplomowych. Więc chyba znam się trochę na zasadach jej funkcjonowania.Zanim więc zaczniesz kogoś "tykać" zastanów się.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
No właśnie. O ile ten cel popiera większość. A nie przypominam sobie, aby ta większość wyraziła swoją wolę. Właśnie na tym polega spółdzielczość, że większość najpierw wyraża swoją wolę, a dopiero potem jest zrzutka, lub wykorzystanie posiadanych wspólnych pieniędzy. Nigdy na odwrót. Nigdy narzucania woli jednostki. I jeszcze jedno. Ze spółdzielczości pisałem jedną ze swoich prac dyplomowych. Więc chyba znam się trochę na zasadach jej funkcjonowania.Zanim więc zaczniesz kogoś "tykać" zastanów się.
A czy wyrażałes zgodę na budowę płotu, budowę kortu, monitoring i tysiące innych rzeczy? Sam sobie odpowiedz.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pośrednio tak, zostając członkiem Spółdzielni zgodziłem się respektować postanowienia Walnego Zgromadzenia i upoważnionego przez nie Zarządu. Wszystko to było i jest finansowane między innymi z mojego czynszu. Zauważ - jeśli już chcesz zabierać głos - że w przypadku czujników smogu, Ktoś próbuje, bez wyrażenia woli przez większość, arbitralnie narzucić płacenie dodatkowych "kilkunastu groszy". To tyle w temacie. Nie zamierzam już w tym wątku wdawać się w jałowe polemiki. Popieram wpis Maćka. Jak ktoś chce to niech sobie sam płaci. Koniec kropka

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
8 godzin temu, greg45 napisał:

Nie rozumiem @greg45 dlaczego tak nerwowo? Po czym wnosisz, że ktokolwiek chce Ci (i innym) coś narzucić? Przecież to jest forum publiczne, gdzie się prowadzi dyskusje, a nie wydaje pieniądze/przyjmuje uchwały spółdzielcze/ustala budżet...  Rzucam tylko pomysł celem sprawdzenia, czy się spotka z jakimś pozytywnym odzewem-  przynajmniej kilku osób. Jeśli tak- to wtedy jest sens wchodzić na drogę formalną. A jeśli nie (będą tylko negatywne reakcje)- to dla mnie jasny sygnał, że nie ma sensu tracić na tę idę czas. A propo drogi formalnej- czy mogę liczyć na Ciebie? Bo zakładając, że faktycznie zechciał bym taki wniosek formalny na Zarządzie postawić- nie wiem czy to wnioskiem ? podaniem ? czy może jeszcze inną drogą się to robi. Więc przyda się fachowa rada- jak ten temat ugryźć... I wtedy, właściwą drogą tj. przez "wyrażenie woli przez większość" nastąpi co ma nastąpić- albo przejdzie, albo upadnie. W jednym i drugim przypadku będę miał satysfakcję z tego, że coś próbowałem zrobić.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Droga formalna jest taka:

Piszesz projekt uchwały, zgłaszasz go w Spółdzielni maksymalnie 14 dni przed walnym zgromadzeniem. Projekt musi poprzeć swoimi podpisami minimum 10 członków spółdzielni. 

Taki projekt uchwały jest poddawany pod głosowanie na walnym zgromadzeniu. Oczywiście - jak każde głosowanie w tym kraju - wynik będzie kompletnie wypaczony przez to, że 98% ludzi na to walne zgromadzenie nie pójdzie i nie zagłosuje. Ot - taka wypaczona demokracja ;)

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta