Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czarny humor :

Dlaczego śledzik nie odpisuje ?

Reperuje urwane wskazówki po dzisiejszych pomiarach smogu :)

Pozdrawiam i czekam na info prawie się udusiłem .

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witajcie,

ciekawie wygląda porównanie czujnika u sledzika z wartosciami stacji pomiarowych

http://monitoring.krakow.pios.gov.pl/da ... 24.11.2016

dla godziny 1 w nocy wg oficjalnych pomiarów wyniki zawierają się w przedziałach 112-185 w różnych miejscach.

W strony z czujnikiem z osiedla o tej porze wartości były w okolicach 400

Jeżeli mamy faktycznie takie pogorszenie na naszym osiedlu ze względy na położenie to jest bardzo nieciekawie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Może to jest kwestia wpływu wysokiej wilgotności na wynik pomiaru?

A co, gdyby porozmawiać z kimś od tych mobilnych stacji i przedstawiając im wyniki z naszego osiedla zaproponować ustawienie jednego z punktów na jakiś czas? Mielibyśmy wtedy miarodajne porównanie wyników śledzika z tym, co jest w rzeczywistości po uwzględnieniu poprawki na wilgotność?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Może to jest kwestia wpływu wysokiej wilgotności na wynik pomiaru?

A co, gdyby porozmawiać z kimś od tych mobilnych stacji i przedstawiając im wyniki z naszego osiedla zaproponować ustawienie jednego z punktów na jakiś czas? Mielibyśmy wtedy miarodajne porównanie wyników śledzika z tym, co jest w rzeczywistości po uwzględnieniu poprawki na wilgotność?

Wilgotność wpływa niewątpliwie na pomiar. Niestety ten wpływ nie jest liniowy. Algorytm który to liczy jest generalnie modyfikowany przeze mnie :) Niestety nie mam referencyjnego płyomierza żeby porównać moją stację do innych.

A żeby takie porównywanie miało sens musiałbym mieć ten sensor w domu przez tydzień, dwa - lub mój sensor zamontować u kogoś z referencyjną stacją.

Dodatkowo - niestety pobieranie danych o wilgotności z sieci nie jest idealnym rozwiązaniem. A na czujnik wilgotności czekam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Być może udałoby się skalibrować Twój układ w oparciu o dane analizowane przez któryś z chromatografów na którymś z wydziałów którejś uczelni?

Nie wiem jak działa Twój układ, ale myślę że udałoby się go skalibrować w oparciu o któryś ze standardów gazów technicznych.

Dokładności chromatografu raczej nie osiągniesz, ale wyeliminowanie (ograniczenie) wpływu wilgotności próbki na pomiar to byłaby duża sprawa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

ok, czyli kalibrujemy względem pyłomierzy referencyjnych

jeśli chcesz to mamy pylomierz ktory mozna wykorzystac jako standard i wzgledem tego skalibrowac to co tworzysz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z kalibracją z profesjonalnym pyłomierzem muszę się wstrzymać. Generalnie mam wzór na kompensację wskazań ze względu na wilgotność. Obecnie - nie mogę samemu mierzyć tego parametru - czekam na czujnik.

Pomyślałem sobie, że na osiedlu na 100% ludzie używają stacji pogodowych. Nie myliłem się. Miałem nadzieję, że "kradnąc" dane z czyjejś stacji pogodowej będę mógł użyć wskazań czujnika wilgotności do obliczenia skompensowanego poziomu PM10 i PM2.5.

Niestety ten plan "nie wypalił" ponieważ pomiędzy trzema stacjami które słyszę są ogromne różnice w poziomie wilgotności:

2016-11-28 21:39:27 :   Nexus Temperature/Humidity
       House Code:      31
       Battery:         OK
       Channel:         1
       Temperature:     -0.20 C
       Humidity:        74 %
2016-11-28 21:39:34 :   Esperanza EWS   :       14
       Temperature:     81.40 F
       Humidity:        11 %
2016-11-28 21:39:34 :   Kedsum Temperature & Humidity Sensor
       Temperature:     68.60 F
       Humidity:        43 %

Rozbieżność pomiędzy wilgotnością 11 a 74 % wskazuje, że nie można uznać ich za wiarygodne źródło informacji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale może chodzi o wilgotność wewnątrz pomieszczenia (przynajmniej w tych dwóch podanych przypadkach), stąd takie różnice... zresztą temperatura też by na to wskazywała... na większości domowych stacji pogodowych jest pomiar wilgotności, ale tylko w pomieszczeniu. Znacznie mniej jest modeli ze wskaźnikiem wilgotności na zewnątrz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
sledzik, znowu paliłeś na balkonie czy dostaliśmy dzisiaj rano jakimś kosmicznym promieniem skondensowanego smogu? ;p

Nie... nie wiem co to za szpilka... Prawie w ogóle nie palę już :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziura w wykresie z dzisiaj od około 19:20 została spowodowana tym, że wykres został wyskalowany do 1000 ug/m3. Niestety obecny poziom przekracza (i to sporo) 1000 ug więc dziura :( Plik z danymi wykresu został zaktualizowany i obecnie zapisują się wartości do 2000 ug/m3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
......Niestety obecny poziom przekracza (i to sporo) 1000 ug.....

A norma jest przy 50 ug/m3 ... Dramat!

Robię screenshoty dla potomnych :/ Jak dorosną, to nie uwierzą, że w takich warunkach przyszło im dorastać :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

to już czuć i widać w garażu podziemnym. pierwsze wrażenie miałem jakby się coś paliło albo jakbym to kotłowni wszedł. od poniedziałku siedzę w domu więc pewnie wrażenie spotęgowane.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
@sledzik1984, czy robiłeś może przy okazji testowania miernika pomiary u siebie w mieszkaniu? Jeśli tak to jakie miałeś rezultaty w porównaniu z pomiarami na zewnątrz?

Nie... nie robiłem szczerze mówiąc. Ale przymierzam się do tego i jeśli będzie "syf" to chyba kupię oczyszczacz powietrza.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie... nie robiłem szczerze mówiąc. Ale przymierzam się do tego i jeśli będzie "syf" to chyba kupię oczyszczacz powietrza.

Właśnie również o tym myśle, stąd był moje pytanie. Powstrzymuje mnie przed tym jak na razie koszt (ok 2k, a pewnie żeby to miało sens to by się przydało do każdego pomieszczenia :) - chociaż to by właśnie potwierdzić w pomiarach). Oprócz kosztu inną sprawą jest to, że nigdzie nie znalazłem żadnego rzetelnego testu takich urządzeń

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dobry oczyszczacz na pewno będzie inwestycją na lata, pod warunkiem odpowiedniego serwisu (filtry, mycie itp).

Wczoraj przeczytałem pół Internetu i moją uwagę przykuł taki wynalazek:

http://www.ceneo.pl/40915737

Koszt spory, ale w przypadku dwójki dzieci z problemami astmatycznymi, chyba muszę się szybko zdecydować, nawet na taki wydatek. Wg wszelakich opinii, urządzenia z tej półki cenowej/jakościowej/wydajnościowej robią swoją robotę całkiem słusznie. Nie trafiłem chyba na negatywne opinie....

Patrząc na wczorajsze pomiary (PM10 @1600 ug/m3), połowa Krakowa powinna już dawno takie urządzenia mieć, druga połowa powinna się nad tym już zastanawiać.

A idąc krok dalej, może naszych trzech osiedlowych deweloperów zrzuciłoby się na coś takiego? :

http://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/najwiekszy-oczyszczacz-powietrza-ze-smogu-daana-roosegaardea/2zbyejy

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja się zastanawiam nad Xiaomi Air Purifier 2.

Generalnie to są bardzo proste urządzenia - żadna tam kosmiczna technologia. Te urządzenia to po prostu wentylator i filtr HEPA. I właśnie od jakości filtra HEPA zależy jakość całości.

Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że filtr trzeba wymieniać i to również kosztuje !

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta