Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W zależności od tego jak przebiegnie Walne Zgromadzenie 2016 - a w szczególności - co stanie się z projektem uchwały dotyczącym miejsc parkingowych przy Malachitowej 8,10,12 - chciałbym na przyszły rok przygotować dwa projekty uchwał.

1. Obecnie prawo spółdzielcze umożliwia członkom spółdzielni głosowanie przez pełnomocnika o ile nie zabrania tego statut Spółdzielni. Oczywiście statut naszej Spółdzielni zabrania głosowania przez pełnomocnika.

Obecnie §104 punkt 4 brzmi:

Członek może brać udział w Walnym Zgromadzeniu tylko osobiście, a osoby prawne – przez ustanowionych pełnomocników

a członkowie o ograniczonej zdolności do czynności prawnych przez swoich przedstawicieli ustawowych.

Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka.

Natomiast ustawa "Prawo Spółdzielcze" mówi:

§ 3. Członek może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika, jeżeli ustawa lub statut nie stanowią inaczej. Osoby prawne będące członkami spółdzielni biorą udział w walnym zgromadzeniu przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika.

§ 4. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do protokołu walnego zgromadzenia.

Skoro ustawa nadrzędna dla statutu Spółdzielni jasno określa zasady uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu to należało by ze statutu Śnieżki wykreślić paragraf 104 punkt 4.

Zmiana ta umożliwiła by udział w Walnym Zgromadzeniu większej ilości osób.

Druga kwestia to sprawozdania finansowe spółdzielni. Skoro uruchomiony został "portal" w którym - po uzyskaniu w loginu i hasła w Spółdzielni - można sobie podglądać stan swojego konta to raczej nic nie powinno stać na przeszkodzie aby w tym portalu udostępnić zeskanowane sprawozdania finansowe.

Ktoś poprze takie propozycje uchwał?

Odnośnik do posta

Chodzi o to, że obecnie członek spółdzielni musi stawić się na Walnym osobiście - nie może poprosić np. męża lub żony, aby go reprezentował(a) w sytuacji, gdy ten z dowolnego powodu nie może uczestniczyć w zgromadzeniu (ba! gdyby w alternatywnym scenariuszu np. przyszli we dwoje, to osoba nie będąca członkiem spółdzielni nie może nawet wejść do sali). W rezultacie nie przychodzi zatem nikt i głos jest zmarnowany.

Nie ma znaczenia, o ile zwiększyłaby się liczebność Walnego dzięki takiej opcji, ważne żeby taka możliwość w ogóle była.

Odnośnik do posta
(ba! gdyby w alternatywnym scenariuszu np. przyszli we dwoje, to osoba nie będąca członkiem spółdzielni nie może nawet wejść do sali)

nadal nie będzie mogła... sztuka jest sztuka

jakoś nie widzę w tym sensu, chyba że członkiem jest osoba obłożnie chora - wtedy trzeba by przenieść członkostwo na tą drugą ( i tak się kiedyś niestety przyda :( )

to wygląda na test - da się czy nie :roll: ... nie lepiej użyć go do bardziej sensownych celów ?

Odnośnik do posta
nadal nie będzie mogła... sztuka jest sztuka

Bez znaczenia (w ogóle nie o to mi chodziło przytaczając ten przykład). Grunt żeby pełnomocnik członka spółdzielni mógł przyjść na Walne i reprezentować jego punkt widzenia, co nie jest teraz możliwe. Jeżeli mogę umocować członka rodziny żeby w moim imieniu załatwił jakieś sprawy urzędowe, to tym bardziej powinna być taka możliwość w sprawach związanych z życiem na osiedlu.

Termin Walnego o 17:00 w środku tygodnia, w centrum Krakowa, nie każdemu odpowiada - ja o tej porze z reguły wychodzę dopiero z pracy, a są tacy którzy pracują poza miastem, wyjeżdżają w delegacje, itd. Zgromadzenie samo w sobie trwa też trochę czasu, a nie oszukujmy się, po frekwencji z ostatnich dwóch lat widać, że w hierarchii wartości mieszkańców osiedla Walne nie znajduje się na najwyższym miejscu. Wypadałoby raczej ich zachęcać do uczestnictwa choćby przez pełnomocników a nie stawiać przeszkody - bo tak trzeba traktować zapis Statusu przytoczony przez śledzika, skoro Ustawa dopuszcza korzystanie z pełnomocnictwa.

Odnośnik do posta

nie jestem aż tak zapracowanym by raz w roku, jeśli mi zależy, nie być na zebraniu. Podobnie ma się sprawa z wyjazdem na wczasy, jak trzeba być o określonej porze na dworcu, lotnisku, gdziekolwiek... to jestem :) bo mi zależy. To tyle, spór jest czysto akademicki :mrgreen:

Odnośnik do posta
nie jestem aż tak zapracowanym by raz w roku, jeśli mi zależy, nie być na zebraniu. Podobnie ma się sprawa z wyjazdem na wczasy, jak trzeba być o określonej porze na dworcu, lotnisku, gdziekolwiek... to jestem :) bo mi zależy. To tyle, spór jest czysto akademicki :mrgreen:

Nie należy mierzyć wszystkich swoją miarą. Nie każdego można zastąpić tak łatwo jak kasjerkę w Tesco.

Odnośnik do posta

Mam może głupie pytanie, jak można zostać członkiem spółdzielni. Mam mieszkanie własnościowe, z żoną jesteśmy współwłaścicielami mieszkania, ona jest członkiem spółdzielni a ja nie, mogę w jakiś sposób wstąpić do członkostwa.

Odnośnik do posta