Skocz do zawartości
Gość Rzulfrydz

Stacja kolejowa Złocień

Rekomendowane odpowiedzi

jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. wszystko zależy od tego czy projekt wygra w konkursie CEF -nie pamiętam ale to jakiś nowy program Unijny. Bądźmy dobrej myśli. :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak się wprowadzałem na osiedle to myślałem sobie, że jak wybudują tą stację kolejową to będzie idealny dojazd wszędzie. Do centrum, na lotnisko... niestety im dłużej interesuję się "Stacją Złocień" i generalnie zagadnieniami SKM to dochodzę do przykrego wniosku. Nawet jak ta stacja powstanie to taryfa biletowa nas zabije... jakoś nie chce mi się wierzyć w to, że na bilecie godzinnym za 5 złotych dojadę z osiedla na Dworzec Główny i jeszcze będę miał ~30 minut na dojazd tramwajem / autobusem gdzieś gdzie pociąg nie dojeżdża.

Przed rozpoczęciem remontu trasy do Balic bilet z Głównego kosztował 12 złotych. W jedną stronę. Niby trwają jakieś negocjacje nad obniżeniem ceny biletu ale coś czuję, że nawet jak ta cena spadnie to do 8-9 złotych. Czyli SKMka do Balic wożąca tylko turystów na lotnisko.

Hipotetycznie... Mamy stację Złocień, jeździ pociąg do Balic - akurat tam pracuję i najbardziej interesuje mnie takie połączenie. Przyjmijmy również, że taryfa biletowa nie jest jednolita i nie da się na biletach MPK jechać pociągiem. Teraz bilet z Głównego do Wieliczki kosztuje około 4 złotych. Przyjmijmy, że 4 złote będzie kosztował bilet ze Złocienia do Głównego. Do tego np. 8 zł za przejazd Kraków Główny Balice. Robi nam się z tego 12 złotych w jedną stronę. Ze Złocienia na Lotnisko obwodnicą jest około 30 km w jedną stronę. Przy samochodzie palącym średnio 7 litrów na 100 km i cenie paliwa na poziomie 5,30 zł za litr za dojazd w jedną stronę wychodzi nam ~11 zł. Dzięki bardzo. Pojadę własnym autem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja swego czasu zastanawiałem się nad dojazdem do centrum w opcji: autobus + pociąg z Bieżanowa. W określonych godzinach, to jest naprawdę dobra opcja dojazdu do centrum i powrotu na Złocień, ale jak się dowiedziałem ile kosztuje bilet miesięczny pociąg+MPK, to sobie darowałem.

Na Stację Złocień nadal liczę, ale mam nadzieję, że cena biletów na SKA+MPK będzie naprawdę korzystna, bo inaczej cały projekt jest bezsensowny.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Właśnie to jest problem komunikacji zbiorowej w naszym mieście (w innych znając życie też). Z jednej strony tłuką nam do głów, że auto złe, że korki się generują, że jeden autobus to ileśtam aut. Tylko, że jak przychodzi do jazdy MPK to się nagle okazuje, że drogo i / lub za długo. Gdyby miesięczny SKM + MPK na wszystkie linie kosztował powiedzmy 100 złotych brutto to mało kto ruszałby samochód z parkingu. Oni nie potrafią zrozumieć tego, że komunikacja zbiorowa nie może być dochodowa. I tyle. Czekam niecierpliwie na jakieś wieści o tym jak ta taryfa ma wyglądać. Ale nie robię sobie nadziei, że będzie tanio... Po co mam się rozczarować :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy ktoś wie jakie są perspektywy czasowe powstania przystanku zlocien szybkiej kolei aglomeracyjnej? Kiedyś czytałem że 2016. Przy okazji wiadomo gdzie dokładnie taka stacja miła by się znajdować.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Budowa stacji ma być połączona z remontem całej linii kolejowej, przenoszeniem tych rozjazdów od Złocieniowej do Jasieńskiego itp. Całość inwestycji ma w teorii zakończyć się do 2022. A znając obsuwy przy budowach / przebudowach na kolei to wcale nie byłbym tego 2022 pewien. Pewien byłbym raczej tego, że szybko do SKM na osiedlu nie wsiądziesz.

Jeśli idzie o lokalizację stacji to z mojej wiedzy wynika, że miała by się ona znaleść w okolicy mostku na Złocieniowej.

Być może maxkad ma jakieś nowe informacje...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość Rzulfrydz

Prowadzona przez PKP PLK przebudowa linii kolejowej biegnącej przez centrum Krakowa będzie się wiązać z utworzeniem przystanku Kraków Grzegórzki, w rejonie Hali Targowej. W ramach tej samej inwestycji powstanie też przystanek Kraków Złocień, na wysokości ul. Złocieniowej. Całość prac ma się zakończyć do 2020 roku.

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/nowe-p ... 13726.html

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

to do czego dałeś link to koncepcja. Na etapie Projektów budowlanych trochę się tam pozmieniało zwłaszcza w sprawie obiektu inż. nad Złocieniową i Serafą

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
to do czego dałeś link to koncepcja. Na etapie Projektów budowlanych trochę się tam pozmieniało zwłaszcza w sprawie obiektu inż. nad Złocieniową i Serafą

Czyli?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A czy ktoś nieco lepiej umiejący czytać te plany które tutaj są podlinkowane może mi powiedzieć, czy stacja będzie za sobą pociągała przebudowę przejazdów na Półłanki? Marzenie zapewne ściętej głowy to estakada, ale moje wątpliwości dotyczą tego, czy poza tym że będą tam jeszcze częściej jeździć pociągi coś się zmieni w tym zakresie z naszej perspektywy? Poza samą stacją i dojazdem kolejowym do centrum oczywiście.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hm no to pozostaje mieć nadzieję, że będą zrobione podobnie jak ten na trasie Wieliczka - Balice, tzn. że wstrzymanie ruchu będzie minimalne, bo pociągów będzie więcej niż teraz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

obawiam się że nie będzie tak jak linii do Wieliczki z uwagi na fakt że przejazd jest w obrębie stacji Kraków Bieżanów i będzie sterowany przez dróżnika (na Lini do Wieliczki jest samoczynny) ze względu na uzależnienie semaforów wyjazdowych od rogatek na przejeździe.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

"...Przy os. Złocień powstaną dwa nowe jednokrawędziowe perony oraz zostanie przebudowany most nad rzeką Serafą, co umożliwi bezkolizyjne dojście do peronów. Miasto mogłoby zająć się rozbudową ciągów pieszych i rowerowych oraz dojazdem do przystanków, ale jak informuje Jan Machowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa, takich ustaleń jeszcze nie poczyniono..."

cały artykuł:

http://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/kra ... 77374.html

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy ja się mylę, czy już niedługo będzie nam jeździć pod nosem SKA Tarnów Kraków, z którego nie będziemy mieli jak wygodnie korzystać bo przystanek za 3 lata a rozwalona Półłanki będzie jeszcze bardziej zakorkowana od zamykania przejazdów dużo częściej? Chyba musimy jakieś sanktuarium sobie zafundować to wszystko ruszy w okolicy...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta