Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj na profilu Osiedla na Facebooku radny Szymański zamieścił taki post:

"Zmuszony jestem przekazać dwa komunikaty dotyczący naszego osiedla.

1. pan prezydent poinformował Radę Dzielnicy (sic!) o udzieleniu pozwolenia na utworzenie na terenie van Gensewinkel (ul. Półłanki) instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

2. trwa postępowanie środowiskowe dot. zamiaru budowy przy ul. Domagały zakładu produkcji miedzi w procesie hydrometalurgicznym.

w jednym i w drugim przypadku zwróciłem się (via Komisja Ochrony środowiska) do prezydenta o przeprowadzenie w tych sprawach spotkań z mieszkańcami, również naszego osiedla.

jeśli jest ktoś zainteresowany nieco własnym zaangażowaniem w którąś z tych spraw, proszę o kontakt na priva."

Nie mam pojęcia jak produkuje się miedź w procesie hydrometalurgicznym, ale nie brzmi to nie najlepiej. Tak samo instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

Szkoda, że nikt nie raczył zapytać nas o zdanie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nooo to ładnie, zdecydowanie bardziej martwi mnie ta miedź. Chociaż ciekawe jaki jest smrod z tych smieci.

Przepraszam, ale radny moglby sie bardziej interesować, zanim ktos wyda pozwolenie to trochę to trwa i jest odpowiedzia na wniosek inwestora.

Pozwolenie jest, ale chyba nie jest prawomocne zaraz po jego wydaniu, moze trzeba sie zbuntować i jest na to szansa? Niech wypowie się ktoś kto się zna/bardziej zna :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciekawe ile jeszcze trzeba kadencji Majchrowskiego żeby ludzie zrozumieli, ze traktuje miasto jak swoja własność :) Pozwolenie wydane, wiec protesty już raczej niewiele pomoga, za kilka lat będziemy zaciągać się mieszanka smrodu i smogu. Zadna strefa przemysłowa budowy tej instalacji nie racjonalizuje. Albo traktuje się mieszkańców jak ludzi i szuka miejsca z dala od ośrodków mieszkalnych, albo udaje się ze ich nie ma żeby interesy kwitły. Pozostaje liczyć na to ze zastosowane technologie zminimalizuja lub calkiem zniweluja skutki uboczne prezydenckiej samowolki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Poszuałem informacji odnośnie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów i okazuje się, że w Warszawie już toczy sie jedna ze spraw w podobnej kwestii - mieszkańcy Bielan protestują przeciwko podobnemu zakładowi (jak wynika z opisu) w Radiowie, który generuje bardzo nieprzyjemne zapachy. Odległości są podobne do naszych jak wynika z google maps.

Zakładu produkcji miedzi w procesie hydrometalurgicznym - rafinowanie metali w odległości 500m od istniejących budyków mieszkalnych, a jeszcze mniej od planowanych bloków z tamtej strony osiedla ?! Chyba ktoś upadł na głowę.

Sądzę, że należałoby podnieść ten temat w samorządzie - panie Szymański prosimy o dużo bardziej szczegółowe informacje w tej kwestii (więcej niż lakoniczne: "zwróciłem się (via Komisja Ochrony środowiska)")

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

http://msip2.um.krakow.pl/zielkrak/view ... iki=Wyniki

Daty dotyczące dokumentów:

2015-02-04 - Postanowienie stwierdzające BRAK obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia

2015-04-07 - Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach

Dla przypomnienia dzisiaj jest 2015-05-18

Więc warto by się zająć tą sprawę - Panie Radny, może tak jakiś protest? Bo to że sprawa poszła do Komisji Ochrony Środowiska wiele nie pomoże jak budowa ruszy i zostaniemy postawieni przed faktem dokonanym.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z radnym nie mam bezpośredniego kontaktu, ale dzisiaj/jutro rano spróbuję spotkać się z zarządem spółdzielni z prośbą o wsparcie.

Jak najbardziej jestem za listą/protestem i mogę zbierać podpisy, działać :)

EDIT: Rozmawiałam z Zarządem spółdzielni telefonicznie (jeśli dobrze pamiętam z Panią Wiceprezes). Do tej pory nie dotarły do nich te informacje. Zdziwienie było tym większe, że od strony Domagały inwestor ma budować mieszkania. Przesłałam to co napisał radny do Spółdzielni celem zapoznania, a telefonicznie dostałam informację, że ze strony spółdzielni można liczyć na protesty.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kpiną jest to, że takie rzeczy wychodzą tak późno.

Postępowanie w sprawie tej instalacji miedziowej UMK rozpoczął 09 lipca 2014 roku (!!)

https://www.bip.krakow.pl/?news_id=66235

31 marca 2015 inwestor - czyli firma Tacon złożył w UMK jakieś uzupełniające papierki. Oczywiście jakiekolwiek wnioski można było zgłaszać w ciągu 21 dni od dnia pojawienia się obwieszczenia o tym postępowaniu środowiskowym na BIPie.

http://www.bip.krakow.pl/?news_id=67380

Z tego co udało mi się wyczytać to produkcja miedzi w procesie hydrometalurgicznym pozostawia po sobie odpady sklasyfikowane jako niebezpieczne.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Widać "realne" zainteresowanie radnego - dlatego tak szybko się o wszystkim dowiedzieliśmy...

Pytanie czy startujemy z czymś typu "Protest przeciwko...." i zbieramy podpisy? Nie będzie to jakiś problem, zostawić takie listy w Asie, w aptece, Lewiatanie do podpisu. Raczej każdy chętnie podpisze.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Może ktoś będzie miał do mnie o to pretensje, ale właśnie wysłałam do trzech krakowskich redakcji prośbę o zanalizowanie tematu i ewentualne wsparcie nas w działaniach, które być może uchronią nas przed wskazanymi inwestycjami.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

marwol:

Wręcz przeciwnie - dobrze, że taka opcja została wykorzystana. Nagłośnienie sprawy w mediach jeszcze nikomu nigdy nie zaszkodziło :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzisiaj będę rozmawiać z Radiem Kraków, być może sprawę uda się nagłośnić.

Zastanawia mnie tez to czy te zakłady nie mają coś wspólnego z unieważnienie planu zagospodarowania...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zapowiada się bardzo ciekawie. Nie dziwi mnie fakt że plany budowy przebiegają pod zasłoną milczenia. Tak właśnie działa PO a z nimi uwielbiany od lat Majchrowski. Efekty tego są widoczne.

Już zaczynają o proteście mówić w Radio Kraków.

Z zakładu przetwarzania odpadów zawsze będzie śmierdzieć - sprawa oczywista,

Tutaj można poczytać o procesie hydrometalurgicznym

http://www2.fct.put.poznan.pl/MOM_Rozdzial1.pdf

może być w nim wykorzystywany kwas solny i jakieś "szczepy bakterii" a wszystko odbywa się na ogół na otwartej hałdzie.

Szkoda że forum ma małe zainteresowanie (może mało mieszkańców o nim wie) bo wiadomość dużo wolniej będzie się rozchodzić po mieszkańcach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oprócz radnego dzielnicowego mamy też radnych miejskich, wybranych z naszego okręgu. Myślę, że ich również powinniśmy zaangażować do działania, w końcu od tego są. Oto oni:

Okręg 5 (Dzielnice IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, XII Prokocim-Bieżanów oraz XIII Podgórze) PiS: Krzysztof Durek, Aleksandra Chrabąszcz, Mariusz Kękuś PO: Wojciech Wojtowicz, Grażyna Fijałkowska, Katarzyna Pabian KWW J. Majchrowskiego: Tadeusz Trzmiel.

Proponuję, żeby każdy z nas napisał maila z prośbą o zainteresowanie się sprawą. Im więcej maili do nich dojdzie, tym większa szansa, że tematu nie oleją. Musimy spowodować nacisk na władze miasta przez media i przez radnych. Muszą się w końcu z nami spotkać i wytłumaczyć o co chodzi. Muszą też dostać sygnał, że temat tak łatwo nie przejdzie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Modrzew, możesz podać maila do radnych?

Jeśli to nie pomoże to trzeba rozkręcić protest na całego, z blokowaniem inwestycji. A co, nie ma się co patyczkować z władzą. Może wtedy nas zobaczą

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Aleksandra Chrabąszcz jest na FB - już jej napisałem wiadomość.

W Radio Kraków powiedzieli o problemie o 12:00 i więcej nie poruszali tematu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Radio Kraków - coś więcej ma być ok 17. Wiem, że czekali na informację czy miasto zadeklaruje konsultacje z mieszkańcami.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Służę mailami do radnych:

Mariusz Kękuś: nie znalazłem maila, jest na Facebooku

Aleksandra Chrabąszcz: aleksandrachrabaszcz86@gmail.com + Facebook

Krzysztof Durek: Krzysztof.Durek@rmk.krakow.pl

Tadeusz Trzmiel – Zastępca Prezydenta ds. Inwestycji Miejskich: Tadeusz.Trzmiel@um.krakow.pl

Katarzyna Pabian: Katarzyna.Pabian@rmk.krakow.pl + Facebook

Grażyna Fijałkowska: Grazyna.Fijalkowska@rmk.krakow.pl + Facebook

Wojciech Wojtowicz: Wojciech.Wojtowicz@rmk.krakow.pl, biuro@wojciechwojtowicz.pl

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Zapowiada się bardzo ciekawie. Nie dziwi mnie fakt że plany budowy przebiegają pod zasłoną milczenia. Tak właśnie działa PO a z nimi uwielbiany od lat Majchrowski. Efekty tego są widoczne.

Już zaczynają o proteście mówić w Radio Kraków.

Z zakładu przetwarzania odpadów zawsze będzie śmierdzieć - sprawa oczywista,

Tutaj można poczytać o procesie hydrometalurgicznym

http://www2.fct.put.poznan.pl/MOM_Rozdzial1.pdf

może być w nim wykorzystywany kwas solny i jakieś "szczepy bakterii" a wszystko odbywa się na ogół na otwartej hałdzie.

Szkoda że forum ma małe zainteresowanie (może mało mieszkańców o nim wie) bo wiadomość dużo wolniej będzie się rozchodzić po mieszkańcach.

Jak spojrzy sie na działkę na której ma być zlokalizowana ta instalacja miedziowa i porówna sie jej powierzchnie do tego Pdfa z opisem procesu to wychodzi, ze raczej nie chodzi o otwarta hałdę. Ta działka to wnętrze hali.

Dodatkowo nie wyobrażam sobie dowozu rudy miedzi w ilościach opisanych w tym pdfie inaczej niż koleją.

Zastanawiam sie czy po prostu nie napisać do tej firmy maila i niech wypowiedzą sie co i jak.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam taką nadzieję. Tylko nikt do tej pory nie raczył z nami niczego skonsultować, wytłumaczyć itd. To rodzi uzasadnione podejrzenia. Mamy prawo się obawiać, więc upominajmy się o wyjaśnienia, bo nas temat także dotyczy. Dobry pomysł, żeby do tej firmy też napisać. Jeżeli nikt tego jeszcze nie zrobił, to deklaruję, że takie zapytanie do nich wyślę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo dobry pomysł jeżeli chodzi o tą komunikacje z firmą.

Sądze, że nie możemy zapominac o temacie instalacji do przetwarzania odpadków - to niestety ma potencjał być bardziej uciążliwe niż kwestia miedzi. Nie sądzicie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Właśnie w Radiu Kraków powiedzieli o tym, ze władze miasta będą prowadzić z nami rozmowy :)

EDIT:

Została zwołana XIV sesja Rady Miasta Krakowa na środę, 27 maja 2015 roku o godzinie 13:00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich przy Placu Wszystkich Świętych 3-4 w Krakowie. Sesja ma charakter otwarty dla publiczności.

Może mógłby ktoś pójść? Mnie niestety nie ma wtedy w Krakowie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta