Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy sąsiedzi, dziś otrzymałem rozliczenie cyklicznego zużycia prądu za okres 6 miesięcy. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że zużycie prądu gwałtownie wzrosło, napisałem w tej sprawie do tauron i czekam na przedstawienie zużycia z podziałem na miesiące w celu weryfikacji.

"Wcześniej" zużycie mniej więcej pokrywało się z zużyciem prognozowanym, niewielkie zwroty / niewielkie dopłaty

Okres rozliczeniowy za okres 02.09.2019 - 13.03.2020 (6 mc) Zużycie [kWh/kW] = 159 (wcześniej zużycie 66 kWh) - tutaj wydaje mi się, że ten skok jest "normalny" bo faktycznie zużycie powinno wzrosnąć - co wydaje mi się prawidłowe (używaliśmy farelki do grzania łazienki podczas kąpieli nowego lokatora)

Od marca mam założony nowy licznik jak pewnie większość z was i tu takie zaskoczenie:
Pomimo tego, że mam cały sprzęt w klasie A++ i pełne oświetlenia LED (to samo co wcześniej), około 1-2 miesiące nie było nas w mieszkaniu, skok zużycia prądu jest dla mnie zaskakująco wysoki:

Okres rozliczeniowy za okres 13.03.2020 - 03.09.2020 (brak wentylatorów, farelek itp) Zużycie [kWh/kW] = 985 (skok zużycia o 620%)??

Pytanie ile zużywacie kWh lub czy mieliście też taki skok zużycia po wymianie liczników?? Być może to stary licznik był wadliwy i zaniżał zużycie prądu, ale wolał bym się upewnić czy moje zużycie jest realne dla mieszkania ok. 50 m2 :)

Odnośnik do posta

od razu zaznaczę dla osób nie mających etauron że powielane daty np. 12.09, 12.09 ,12.09 to chodzi o to że na ten dzień zostały ustalone prognozy na "całe" 5 miesiecy + 1 miesiąc to rozliczenie całego okresu (np. 10*60 = 60 prognoza  natomiast faktyczne zużycie to 66 i tak jest wystawiona faktura rozliczeniowa) a ja mam śmieszną sytuację że prognozy były na 14 kWH a dostaje realne zużycie na 985 kWh ?? A może jest błąd w przesyle danych i realne zużycie to 98,5 prognoza była na 14 * 6 = 84 więc 98,5 było by realną wartością z uwagi na 2 miesięczną nieobecność 

Odnośnik do posta

dzięki za info, to faktycznie dziwne. U mnie od 2017 prognozy były od 10- max 29 kWh na miesiąc. to tylko teraz mnie zaskoczyli prognozą na 14 kWh * 6 = 84 a rozliczenie 985 czyli ponad 10 razy więcej :)

Dzwoniłem do taurona i sprawdzałem producenta liczników, ujęcie powinno być w trybie dziesiętnym czyli 98,5 kWh a nie całkowitym 985 kWh więc jest szansa że to błąd licznika i tauron sprawdzi to w ciagu 7 dni. 

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, swiety37 napisał:

Mieszkanie mam mniejsze i wygląda to u mnie tak:

żeby się czasem nie okazało, że u Ciebie też licznik wskazuje wartości całe a nie dziesiętne przez co masz 10x zawyżony pobór prądu. Dam znać jak tauron sprawdzi licznik

Edytowane przez Mieszkaniec B26
  • Thanks 2
Odnośnik do posta
4 godziny temu, Mieszkaniec B26 napisał:

dzięki za info, to faktycznie dziwne. U mnie od 2017 prognozy były od 10- max 29 kWh na miesiąc. to tylko teraz mnie zaskoczyli prognozą na 14 kWh * 6 = 84 a rozliczenie 985 czyli ponad 10 razy więcej :)

Dzwoniłem do taurona i sprawdzałem producenta liczników, ujęcie powinno być w trybie dziesiętnym czyli 98,5 kWh a nie całkowitym 985 kWh więc jest szansa że to błąd licznika i tauron sprawdzi to w ciagu 7 dni. 

14kWh na miesiąc ? Przecież to jest kompletna bzdura. Pierwsza z brzegu Lodówka A++ wg. producenta pobiera 259 kWh rocznie (na 100% pobiera więcej bo pomiary zrobili w idealnych warunkach, bez otwierania). 

259 kWh / 12 miesięcy = 21 kWh na miesiąc sama lodówka.  

Ja mam zużycie podchodzące pod 300 kWh miesięcznie, większe niż typowe ale sporo u nas pracuje piekarnik, płyta indukcyjna... 

Twoje zużycie 165 kWh miesięcznie raczej nie jest niczym dziwnym

Odnośnik do posta
13 minut temu, greg45 napisał:

Zgadzam się ze sledzikiem1984. 14kWh na miesiąc to wprost śmieszna wartość. Ja też mam oświetlenie w pełni ledowe, wszystkie sprzęty przynajmniej A++, a zużycie miesięczne podchodzi pod 170 kWh (w mieszkaniu 2 osoby).

Ciekawe skąd były takie prognozy, tauron raczej nie zaniżał by od 2017 zużycia, więc stary licznik pewnie był trefny

Edytowane przez pciszewski
Odnośnik do posta
11 godzin temu, sledzik1984 napisał:

14kWh na miesiąc ? Przecież to jest kompletna bzdura. Pierwsza z brzegu Lodówka A++ wg. producenta pobiera 259 kWh rocznie (na 100% pobiera więcej bo pomiary zrobili w idealnych warunkach, bez otwierania). 

259 kWh / 12 miesięcy = 21 kWh na miesiąc sama lodówka.  

Ja mam zużycie podchodzące pod 300 kWh miesięcznie, większe niż typowe ale sporo u nas pracuje piekarnik, płyta indukcyjna... 

Twoje zużycie 165 kWh miesięcznie raczej nie jest niczym dziwnym

Masz racje na logikę sprawdzając informację producenta wychodzi na źle działający licznik. Być może zużycie na takim poziomie jak piszesz to norma i tego chciałem się dowiedzieć bo od 2017 prognozy pokrywały się z fakturami rozliczeniowymi więc skok nagle o 10x wolałem sprawdzić i upewnić się u "sąsiadów" 

Odnośnik do posta

Hej.

Możecie podpisać umowę na rozliczanie energi w tauronie co miesiąc i temat prognoz z głowy.

Ja mam taką taryfe i znam realne zuzycie prądu w domu a nie jakieś trefne prognozy, zaliczki i zwroty lub dopłaty.

Pracownik taurona co miesiąc przychodzi i robi odczytyz tydzień faktura i gotowe.

pozdro

Odnośnik do posta