Skocz do zawartości

segregacja śmieci

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni. Chcę tylko przypomnieć lub poinformować, że do żółtych pojemników wkładamy metale i tworzywa sztuczne. NIE KARTONY. Ich miejsce jest w pojemniku opatrzonym napisem PAPIER. Pozwalam sobie o tym pisać, gdyż ciągle i wciąż widzę w żółtych pojemnikach wielkie, niezgniecione kartony. Dziękuję za uwagę. 

• Like 2

Dokładnie tak Lukasz2014. Żółty pojemnik w moim śmietniku jest wypełniony w ciągu doby. A odbierany przez MPO raz na tydzień. Niestety, większość jego zawartości to papierowe, SUCHE , do tego nawet niezgniecione kartony. Swoją drogą, dlaczego niezgniecione, nie rozumiem, trzy spore już blokują pojemnik (nie mówię o opakowaniach np. po mleku, sokach, czy śmietanie, bo żółty to dla nich właściwe miejsce - po zgnieceniu). Za chwilę stawki za wywóz śmieci mogą nam skoczyć kilkukrotnie, jeśli choćby jedna osoba na cały blok nie będzie segregować śmieci. Taka to odpowiedzialność zbiorowa w tym przypadku.

Dla informacji cytuję za ulotką przesłaną ze Spółdzielni, co może trafić do żółtego pojemnika:

- plastikowe butelki po napojach i opakowania po produktach spożywczych

- plastikowe worki, reklamówki

- opakowania po środkach czystości

- opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku, sokach)

- puszki po napojach i konserwach

- drobny złom żelazny.

- styropian (niebudowlany). 

16 godzin temu, martik napisał:

Dokładnie tak Lukasz2014. Żółty pojemnik w moim śmietniku jest wypełniony w ciągu doby. A odbierany przez MPO raz na tydzień. Niestety, większość jego zawartości to papierowe, SUCHE , do tego nawet niezgniecione kartony. Swoją drogą, dlaczego niezgniecione, nie rozumiem, trzy spore już blokują pojemnik (nie mówię o opakowaniach np. po mleku, sokach, czy śmietanie, bo żółty to dla nich właściwe miejsce - po zgnieceniu). Za chwilę stawki za wywóz śmieci mogą nam skoczyć kilkukrotnie, jeśli choćby jedna osoba na cały blok nie będzie segregować śmieci. Taka to odpowiedzialność zbiorowa w tym przypadku.

Dla informacji cytuję za ulotką przesłaną ze Spółdzielni, co może trafić do żółtego pojemnika:

- plastikowe butelki po napojach i opakowania po produktach spożywczych

- plastikowe worki, reklamówki

- opakowania po środkach czystości

- opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku, sokach)

- puszki po napojach i konserwach

- drobny złom żelazny.

- styropian (niebudowlany). 

Moim zdaniem rozwiązaniem na nie segregowanie śmieci jest montaż w każdym śmietniku 2 kamer tak aby dokładnie było widać kto co wyrzuca. Do tego montaż zamka otwieranego pastylką lub kartą RFID + integracja tego z rejestratorem CCTV (nie stanowi to szczególnego problemu). 

Otwierasz drzwi, na monitoringu powstaje zapis Malachitowa XX/YY. Nie zamknąłeś za sobą drzwi i ktoś po tobie zrobił syf - nauczysz się zamykać. Jest syf - w dość prosty sposób można namierzyć brudasów nie potrafiących zastosować się do zasad i podnieść im opłatę za śmieci o 300%, 500%. Ten naród jest taki, że starania ludzi którzy segregują niszczą ludzie podzieleni na kilka grup: 1) mam gdzieś segregację i nie będę tego robił "bo nie" (znam takich) 2) nie będę tego robił bo znam takich co nie robią 3) starzy ludzie którym za nic nie przemówisz do rozsądku bo "dawniej był jeden kosz i było dobrze"

Moim skromnym zdaniem - u nas może działać jedynie edukacja poprzez dotkliwe kary finansowe.

• Like 1

• 2 weeks later...

No niestety tak to już jest... bardzo mnie rażą tego typu zachowania, bo co z tego, że ja czy sąsiad i kilku innych się stara, dzieli, segreguje jak trafi się dwóch, trzech takich, którzy mają to w d***e i wysiłek reszty jest niwelowany - nie jestem jakimś wielkim eko-świrem, ale uważam, że każdy w miarę ogarnięty człowiek powinien dbać o to, aby samemu nie robić syfu w swoim otoczeniu, a wtedy wszystkim będzie żyło się lepiej. A w dzisiejszych czasach to naprawdę nie jest trudne - to już nie te lata, gdzie trzeba było szukać po mieście punktów, skupów czy składowisk - teraz praktycznie wszędzie, pod nosem mamy kontenery na szkło i odpady segregowane, a punkty odbioru elektrośmieci są w bardzo wielu miejscach - można też bezpośrednio od MPO zamówić sobie odbiór takich materiałów - podobnie jak odpadów wielkogabarytowych - dla chcącego nic trudnego.

Pozdrawiam

• Like 2

40 minut temu, sledzik1984 napisał:

To raz.

A dwa - co jest tak trudnego w segregacji śmieci - przecież osobno wyrzucać plastik+metal, osobno papier, osobno szkło i bio - czy jest w tym coś szczególnie wymagającego/obciążającego?

U mnie działa to tak - jest worek na zmieszanie, pojemnik na bio, szkło noszę najczęściej luzem, plastik+metal do zużytych reklamówek, a papier do kartonu - większość

raz, góra dwa w tygodniu, bio częściej, ale generalnie nie ma z tym żadnego problemu - wiata śmietnikowa 25m od klatki...

Pozdrawiam

• Like 3

• 3 weeks later...

Myślę, że błędem było tak szybkie przejście od: żółty jest na papier, do: żółty jest na metal i plastik. Drugim błędem jest brak ogólnopolskiej akcji w mediach, dotyczącej segregecji śmieci (jeżli jest, a ja nie widzę, to proszę o korektę).  Podobno gubią się w segregacji w tych państwach, w których program trwa dłużej. Inna sprawa, to nie zgłaszanie do spółdzielni osób mieszkających  w danym lokalu, więc pojemniki zapełniają się natychmiast, bo Spółdzielnia zamawia częstotliwośc wywozu śmieci na podstawie zadeklarowanych zgłoszeń. I pojemniki pełne. 

• Like 1

Wszystko wymaga czasu i nakładu pracy - obecny system może nie jest idealny, z drugiej strony bez dobrej woli i świadomości ludzi ciężko cokolwiek zdziałać.

Nie wiem czy jest nagłośnienie medialne, ale też bez przesady, aby ktokolwiek dziś nie zdawał sobie sprawy z potrzeby segregacji - może dotarcie do ludzi starszych

wiekiem, którzy muszą po raz kolejny adaptować się do nowej sytuacji jest trudniejsze, ale też nie niemożliwe.

Są rozklejone informacje na wiatach, na klatkach, opisane kosze...

Dobra wola i minimalny wysiłek - bez tego nic nie osiągniemy.

Dla podwyżek cen wywozu każdy pretekst jest dobry. Nawet brak pretekstu jest pretekstem. Sporo ich już przeżyłem, a i tak, jak się okazuje, nasza segregacja jest ponownie poddawana segregacji na wysypisku, albo w spalarni. Jak zwykle idee piękne, a wykonanie takie sobie. Za to okazja do podwyżki w sam raz.

• Like 2