Skocz do zawartości

Powódź 2019


Rekomendowane odpowiedzi

Kochani z racji tego że nie mogliśmy być na miejscu i uczestniczyć w akcji przeciw powodziowej chciałabym podziękować wszystkim, którzy brali aktywny udział w ratowaniu naszego osiedla. Brawo! Jesteście wielcy!!! 🍾🍾🍾

Ponieważ będziemy mieszkać w sąsiedztwie Serafy i ona będzie tam zawsze postanowiliśmy z mężem zaopatrzyć się w łopatę i porządny zwój sznurka, tak na wszelki wypadek - z tego co widziałam wczoraj w mediach społecznościowych to z tym był największy problem. Miejmy nadzieję, że się nie przyda... 

Jeśli ktoś ma jakieś pomysły to zapraszam do dyskusji😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Rafal napisał:

Witam czy mieszkańcy osiedla uważają tak samo jak ja że ogrodzenie o 1 metr wyższe i betonowe załatwi na przyszłość temat Serafy na naszym osiedlu.

Rafał, wszyscy czytają posty w różnych tematach, wszyscy już wiemy i zgadzamy się z Tobą, proszę nie spamuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne podtopienia obrazują, jak bardzo w d...ie mają nas władze.

9 lat temu zalanie Bieżanowa i podtopienia Złocienia, po tych wydarzeniach obiecywano szereg zbiorników. 

Udało się wybudować jeden (średnio spełniający swoją rolę) oraz chyba jednokrotnie wyregulowano Serafę.

Przez te 9 lat powstało natomiast wiele bloków i domów, ulic, nowa część ekspresówki. Zaburzono stosunki wodne i małą retencje.

Ja się chyba pogodziłem z tym, że przy byle deszczu będzie nas odcinało od świata.

Padało kilka dni! I to nie jakoś super intensywnie. A my pływamy.

I nie pomoże szlachetny gest p. Gibały (nie to żebym go promował, ale jeśli rzeczywiście biegał z workami to szacun),  gdy Krakowem rządzi dziadek Jacek, a Polską ludzie promujący modły jako najlepszą metodę zapobiegania powodzi. 

Wymiana ekipy na poprzednią w najlepszym wypadku utrzyma stan gównowatości w jakiej żyjemy. Innych nadziei nie widzę dla tego kraju.

W Polsce wypracowano system bylejakości, niedasizmu i pozoranctwa.  Mógłym się tu rozpisać ze swoimi żalami na kilka stron.

Ale oszczędzę Wam tego.

W zamian zostawiam czarnowidztwo na kolejny tydzień: zapowiadane deszcze zgotują nam powtórkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MisiekW

Razu uważam że nie masz racji bo nieważne ile padało, ważne ile spadło wody. Na Wiśle sytuacja była mocno zbliżona do 2010 r. co dobitnie pokazuje że nie był to byle deszczyk. Przy takiej ilości wody trudno się dziwić że mieliśmy kłopoty.

Od biadolenia jeszcze żaden problem się naprawił. A co do czarnowidztwa to ja tam jestem dobrej myśli jednak bo nie raz mieliśmy już ulewy i było ok.

A jeśli chodzi o P. Gibałę, to jeśli to co piszesz jest prawdą to chłop zrobił dla ratowania miasta (ogółem) więcej niż 95% facetów mieszkających na tym osiedlu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebranie mieszkańców - 24.05.2019

Celem dzisiejszego zebrania mieszkańców było omówienie obecnej sytuacji z ulicą Domagały. Spotkanie trwało godzinę, na spotkaniu poruszyliśmy:

1. obecny status ulicy Domagały:
    a) radny Artur Buszek z rady miasta przekazał nam informację, że trwają prace po stronie miasta, aby jak najszybciej uruchomić w/w ulicę. Nie padły żadne konkretne daty, planowane oddanie drogi: rok 2019
    b) w trakcie rozmów zapytaliśmy co tak naprawdę blokuje ulicę Domagały - problemem jest Telefonika, której kabel biegnie w spornej instalacji
    c) podczas wymiany zdań ustaliliśmy, że zwrócimy sę do Prezydenta Miasta w trybie dostępu do informacji publicznej z wnioskiem, o ustalenie konkretnych dat, terminów poszczególnych prac, itp. Padła drobna sugestia, aby w piśmie przemycić wzmiankę o innych formach protestu, które rozważają mieszkańcy
    d) radny dzielnicy Marek Węgrzyn poprosił, aby kopię pisma do prezydenta miasta wysłać również do Rady Dzielnicy
    e) radny z rady miasta zasugerował, aby działać dwutorowo, sam będzie składać interpelację w w/w sprawie
    f) celem ustalenia stanu faktycznego, wyślemy pismo do firmy Telefonika aby ustosunkowała się w w/w sprawie

2. forma protestu:
    a) jeśli zajdzie taka potrzeba, protestem będzie blokowanie ulicy Półłanki. W podobny sposób, w jaki to zrobili mieszkańcy ulicy Cechowej:

        http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,22030781,protest-na-cechowej-mieszkancy-zablokowali-ruch.html?disableRedirects=true

        https://dziennikpolski24.pl/protest-mieszkancow-piaskow-wielkich-zablokuja-ul-cechowa/ar/12516174

        http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/krakow-wkrotce-remont-cechowej-ulica-bedzie-wylaczona-z,4394760,art,t,id,tm.html

        Tam, w/w forma protestu przyniosła skutek. Aby protest był "legalny" - zablokować chcemy przejście dla pieszych na wysokości mostku na Drwinie. Dla żartu - na transparentach możemy mieć informacje, że objazd jest ulicą Domagały.

3. podpisy pod pismami:
    a) radni zgodnie zauważyli, że aby pismo mieszkańców miało moc, powinno być podpisane przez więcej osób. Padła propozycja, aby podpisy zbierać przed mszą w niedzielę.
    b) podpisy również będziemy zbierać indywidualnie, dla tych, którzy nie chcą, nie mogą przyjść do kościoła. Co, kiedy i gdzie? nie ustaliliśmy jeszcze.

4. pismo:
    a) pismo powinno być gotowe przez weekend, po zredagowaniu i poprawie błędów jego treść zostanie podana do publicznej wiadomości. Chcemy, aby każdy wiedział pod czym się podpisuje
    b) pismo zostanie złożone jako oficjalne pismo Komitetu Mieszkańców Osiedle Złocień "My Złocień"
    c) pod pismem chcemy zebrać maksymalną liczbę podpisów

5. pomoc sąsiedzka dla mieszkańców starego Bieżanowa
    a) za dwa tygodnie, z pomocą radnego dzielnicy, postaramy się skontaktować z radnym Jackiem Małkiem (stary Bieżanów) aby dowiedzieć się, czy potrzebna jest jakaś pomoc. w przyszłym tygodniu planowane są opady deszczu i sytuacja może być podobna. Mieszkańcy Złocienia chcą pomóc powodzianom.

6. zabezpieczenie aktualnego wału, który zbudowaliśmy
    a) poprosimy Nawigatora, aby zabezpieczył worki, które są na wale. Zwykłe przykrycie folią powinno sprawę załatwić. Martwimy się, aby intensywny deszcz nie zniszczył tego, co wspólnymi rękoma zbudowaliśmy

7. festyn osiedlowy:
    a) w tym roku raczej nam się nie uda, ale za rok już tak
    b) komitet mieszkańców - celem zdobycia środków - powinien zgłosić to jako inicjatywa lokalna. Koszt? około 30 tys PLN
    c) pismem w tej sprawie powinniśmy zainteresować Radę Dzielnicy

8. Sesja Rady Miasta w/s przedłużenia linii tramwajowej
    a) 17 czerwca br odbędzie się sesja rady miasta w/s przedłużenia linii tramwajowej aż do skrzyżowania ulicy Śliwiaka i Wrobela
    b) nie ma w planach "nitki" na Złocień - jest szansa to zmienić

9. cykliczne spotkania mieszkańców:
    a) padły dwie propozycje: miesięcznie czy kwartalnie?
    b) wybraliśmy: miesięcznie

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już gotowa petycja w sprawie ul. Domagały  

https://www.petycjeonline.com/signatures/dokoczenie_ulicy_domagaa/?u=2039305&s=61046735

„My, Złocień” - Komitet Mieszkańców

PODPISUJEMY !!!

UWAGA, koniecznie pamiętajcie aby potwierdzić głos klikając w link w mejlu !!!

Edytowane przez Felkowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna informacja 

Przekazujcie szczególnie osobom które nie mają fb!

Gdzie znajdę petycję?

30 maj 2019 - Czwartek 
7 – 15 Biuro Rachnkowe ul Agatowa 23/U4 na parterze obok sklepu Żabka
15 – 21 koleżanka Marlena Kordos Czeczow 28 klatka 4 (ze względów bezpieczeństwa o numer mieszkania proszę pytać koleżanki Marleny w prywatnej wiadomości na fb)

31 maj 2019 - Piątek
7 – 15 Biuro Rachnkowe ul Agatowa 23/U4 na parterze obok sklepu Żabka 
15– 21 koleżanka Marlena Kordos Czeczow 28 klatka 4 (ze względów bezpieczeństwa o numer mieszkania proszę pytać koleżanki Marleny w prywatnej wiadomości na fb)

1 czerwiec  2019 – Sobota
9 – 19 sklep Pepco ul Agatowa 31
19 po mszy w Kościele 

2 czerwiec 2019 – Niedziela
8, 10, 11:30, 16:30, 19 po mszy w Kościele

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dla wszystkich  osób, które nie korzystają z fb podsumowanie zebrania mieszkańców z 28.05.2019 oraz podjętych kroków po zebraniu
Organizator spotkania – Artur. 

Celem zebrania mieszkańców było omówienie rozwiązań stałych i tymczasowych zabezpieczających teren Złocienia przed powodzią 

Z góry przepraszam za opóźnienie, ale postanowiliśmy najpierw działać, stąd zwłoka w podsumowaniu

1.1    Rozwiązania stałe

Zbiorniki Retencyjne
a. Jesteśmy po spotkaniu z Panią Dyrektor z Wód Polskich ZZ (Złocień był reprezentowany przez dwóch bardzo miłych sąsiadów oraz przez Pana Rafała) . Kolejne zbiorniki nie są budowane ze względu na brak środków. Można zwrócić się do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o środki na ten cel - zrobimy to.
b.Wystosować pismo do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie zbiorników
c.Na zebraniu padła propozycja wysyłania dużej ilości zapytań przez mieszkańców Złocienia, aby „zmotywować” urzędników i zwrócić uwagę na problem

Budowa wału przeciwpowodziowego
a. Pani dyrektor nie wyklucza możliwości pogłębienia Serafy czy budowy wałów, ale zależy to od założeń całego projektu budowy zespołu zbiorników, i w pierwszej kolejności wykonają projekt. Nawigator zwróci się o dostęp do projektu, aby zobaczyć, co jest zakładane.

1.2    Rozwiązania tymczasowe

Czyszczenie Serafy
a. Na spotkaniu z Panią Dyrektor poinformowano nas, że wykoszenia są możliwe 2 razy do roku pierwsze odbędzie się za około tydzień. Jeśli częstotliwość koszenia ma być większa musimy wnioskować do Prezydenta o środki na ten cel. Co uczynimy, Nawigator wyśle również pismo ze swojej strony. Celem spotkania było zgłoszenie potrzeby pilnego uprzątnięcia Serafy, ustalono, że ZZ zorganizuje transport oraz wywóz natomiast Nawigator zadeklarował, że może wsiąść na siebie te porządki wspólnie z LCC i Grupa TK Bud pod nadzorem ZZ.
b. Należy przygotować pismo do Prezydenta Miasta o dofinansowanie w celu częstszego koszenia trawy na Serafie

Szkolenie przeciwpowodziowe” przeprowadzone przez Straż Pożarna  
a. W tym temacie zadeklarował pomoc radny dzielnicy, aktywna jest również jedna z naszych sąsiadek 
b. Szkolenie miałoby na celu naukę poprawnej budowy wału oraz informację o prawidłowym sposobie postępowania w trakcie zagrożenia powodziowego
c. Stworzenie samouczka, który byłby ogólnodostępny dla sąsiadów,  
d. Uzyskanie (od Centrum Kryzysowego?) Planu ewakuacji osiedla oraz map geodezyjnych
e. Ogólnodostępna informacja skąd pozyskać worki / piasek etc.

Komunikacja alarmowa
a. Padł pomysł stworzenia systemu informującego sąsiadów o ryzyku zalania mienia. 
b. System miałby być dwupoziomowy (alarm żółty – jest zagrożenie i czerwony – jest wysokie prawdopodobieństwo zalania osiedla)
c. System mógłby czerpać informację z prognozy opadów oraz informacji o stanie i planowanych działaniach na zbiorniku retencyjnym (Centrum Kryzysowe)  
d. Chcielibyśmy stworzyć piramidę telefoniczną w celu powiadamiania o zagrożeniu (pierwszy system)
e. System mógłby opierać się również na bazie numerów telefonów gdzie (drugi system) można byłoby wysyłać alert do całej bazy w postaci iSMS. Padły tutaj sugestie o weryfikację planów pod kątem RODO. Gdyby ktoś chciałby służyć poradą prawną jesteśmy bardzo chętni 
f. Megafon w każdej klatce / na kilka klatek w celu ogłoszenia alarmu na osiedlu
g. Zakup i ulokowanie szybko i ogólnodostępnych łopat oraz worków i/lub rozpatrzenie zakup mobilnych paneli przeciwpowodziowych 

2 Ulica Domagały
a. Zostało przygotowane pismo do Prezydenta Miasta w sprawie ulicy Domagały. Zebraliśmy 1460 podpisów pod petycją, 3 czerwca petycja wraz z podpisami została złożona w Urzędzie Miasta, zostało nam czekać na odpowiedź. Myślę, że warto podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do tak sporego odzewu mieszkańców, jak i samym mieszkańcom Złocienia i okolic, którzy oprócz podpisów przekazywali nam dużo pozytywnej energii i dalszej chęci do działania. Jest moc
b. Wysłać pismo w sprawie ulicy Domagały celem ustalenia stanu faktycznego, do firmy Telefonika w trakcie przygotowywania
c. Gdyby uzyskano niezadowalającą odpowiedź w w/w sprawie zostały omówione formy protestu, byliśmy zgodni, co do samej idei natomiast padło kilka sugestii miejsca protestu (S7, ul Półłanki, ul Śliwaka). Na kolejnym zebraniu można omówić wady i zalety każdej z lokalizacji. 

3 Ulica Agatowa
a. Należy wystosować pismo, aby miasto jak najprędzej podjęło się przebudowa ulicy Agatowej wraz z budową odwodnienia 

4. Grupy osiedlowe na Facebooku (i inne drogi komunikacji online)
a. Zwrócono uwagę, że grup na FB jest za dużo 
b. padła propozycja, aby ustalić, która grupa jest wiodąca i poinformować nowych sąsiadów o istnieniu takiej grupy. Ponadto zastanowić się, do kogo grupa jest adresowana
c. Zdefiniować grupy, aby posty się nie powielały (lub zminimalizować ryzyko)
d. Usunąć jedną z grup
c. Najważniejsze, co podkreślono to to, aby zwracać uwagę na treść postów pod kątem własnego bezpieczeństwa, ponieważ jeśli grupa na FB jest zdefiniowana, jako otwarta post jest widoczny dla szerszej grupy użytkowników FB.
d. Zasugerowano, aby grupa „LC Corp – Złocień” zmieniła nazwę na bardziej integrującą osiedle. Tutaj prośba do administratora grupy o przeprowadzenie może ankiety na nową nazwę grupy(?)

5. Podsumowanie działań z 23 maja 2019
a. Chcemy wystosować pismo do firmy Grupa TK i podziękować za wkład budowy wału. Była to pomoc na wagę być albo nie być naszego osiedla
b. Informowanie się przez sąsiadów na bieżąco online o tym, co dzieje się na osiedlu i jak dojechać BEZCENNA 
c. Worki z paskiem są sukcesywnie usuwane

Apel
Na spotkaniu padło bardzo dużo dobrych pomysłów. Zależy nam, aby ich realizacja się powiodła. Dlatego apelujemy, jeśli ktoś chce pomóc poświęcić minutę, godzinę, dzień w tygodniu, aby żyło nam się lepiej ZAPRASZAMY. Bez was te punkty, plany, postulaty zostaną tylko na papierze. 

Kolejne kroki
1.    Spotkanie z mieszkańcami i Panem Rafałem
2.    Wystosowanie pisma do firmy Grupa TK w celu podziękowania za wkład w trakcie budowy wałów 
3.    Wysłać pismo w sprawie ulicy Domagały celem ustalenia stanu faktycznego, do firmy Telefonika
4.    Należy wystosować pismo, aby miasto jak najprędzej podjęło się przebudowa ulicy Agatowej wraz z budową odwodnienia 
5.    Wystosować pismo do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie zbiorników
6.    Należy przygotować pismo do Prezydenta Miasta o dofinansowanie w celu częstszego koszenia trawy na Serafie
7.    Zmiana nazwy grupy „LC Corp – Złocień”
 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy można komentować ale co do ul. Agatowej/Półłanki to może by tez napisać pismo do PKP(lub kto tam jest zarządca tego zbiornika na wprost wjazdu do biedronki), żeby wybudowali pompownie wód deszczowych odprowadzającą wodę z zbiornika do kanalizacji zlokalizowanej na osiedlu. Dzięki temu zbiornik będzie on na bieżąco opróżniany i nie wystąpi ponowne zagrożenie zalania ul. Półłanki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...