Skocz do zawartości
Franzz

Nowe zasady segregacji odpadów 1 kwietnia 2019

Segregacja śmieci.   

31 użytkowników zagłosowało

Ta ankieta jest zamknięta
  1. 1. Czy uważa Pan/Pani że dotychczasowa zasada segregacji na 3 pojemniki była przestrzegana przez mieszkańców ?

• Tak
      9
    • Nie
      22
  2. 2. Czy segregacja odpadów na 5 frakcji będzie dla Pana/Pani kłopotliwa ?

• Tak
      23
    • Nie
      8

Rekomendowane odpowiedzi

jestem za segregacja, ale chyba troche to źle działa, bo zmierza to w kierunku ze zaraz bedziemy musieli dostawiać kolejne kosze na śmieci na elektronike, ubrania/tekstylia i kazdy bedzie miał 1/4 kuchni w koszach, no ale ok, skoro tak dokladnie segregujemy to koszty tych smieci powinny byc minimalne, bo pracownikow sortowni bedzie ubywac itd? niewiem moze moj tok myslenia jest zły? a Jesli cały naród segreguje np. papier to papierowe torby w marketach powinny byc niemal za free, bo caly naród segreguje je i mozna pownownie je wytworzyc?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 godzin temu, SuperON napisał:

jestem za segregacja, ale chyba troche to źle działa, bo zmierza to w kierunku ze zaraz bedziemy musieli dostawiać kolejne kosze na śmieci na elektronike, ubrania/tekstylia i kazdy bedzie miał 1/4 kuchni w koszach, no ale ok, skoro tak dokladnie segregujemy to koszty tych smieci powinny byc minimalne, bo pracownikow sortowni bedzie ubywac itd? niewiem moze moj tok myslenia jest zły? a Jesli cały naród segreguje np. papier to papierowe torby w marketach powinny byc niemal za free, bo caly naród segreguje je i mozna pownownie je wytworzyc?

Elektroniki nie wolno wyrzucać do żadnego z koszy w wiatach. Elektrośmieci najbliżej możesz wyrzucić w Biedronce na Półłanki. Są tam pojemniki na zużyte baterie / świetlówki / elektrośmieci drobne. Większe elektrośmieci - do lamusowni. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Parę  takich ciekawostek. Jak koperta jest z okienkiem, to do zmieszanych, jak normalna to do papierów. Tak samo torebki np. na pieczywo z Biedronki, czy Kauflanda. Jak zwykła torebka z herbatą to do Bio, a jak piramidka (jest plastikowa) to do zmieszanych. Jak opakowanie po pizzy zatłuszczone to do zmieszanych, jak czyściutkie to do papieru. Miłego segregowania !!!! Ps. Kolejna "wizyta" w śmietniku i wszystko po staremu. Większość "segreguje" (czytaj: wrzuca) jak mu się podoba. Wszyscy to odczujemy po pierwszych wizytach kontroli z MPO i nałożonych karach.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zaczeliśmy sortować po nowemu, ale schodzę i jak kret patrzę i patrzę po tych pojemnikach (przy 28)ani nie oklejone, ani opisane...kolory te samei  tyle z sortowania. W kubłach mix taki ze każdy jak zmieszany;/ może do następnej tury będzie lepiej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
14 minut temu, Jagnieś napisał:

Zaczeliśmy sortować po nowemu, ale schodzę i jak kret patrzę i patrzę po tych pojemnikach (przy 28)ani nie oklejone, ani opisane...kolory te samei  tyle z sortowania. W kubłach mix taki ze każdy jak zmieszany;/ może do następnej tury będzie lepiej.

Polecam wrócić do mojego pytania na początku tematu czy chcemy się przypudrować UE ? czyli coś robimy ale nie robimy ? patrząc na wymogi jesteśmy mistrzami sortu życie pokazuje zgoła odmienny stan. Dalej będę sortować ale prawda jest taka że dopierdzielą nam tyle procent do rachunku za niesortowanie śmieci że odechce się tej grzebaniny , ale na welurowych krzesełkach będą mogli mówić Polska ? yes ?  sorting ? yes five container of course  ... 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Franzz. A może by tak popatrzyć na sortowanie jako element walki o czyste środowisko, a nie przypinać do tego od razu polityki. Nie będzie sortowania, będziemy wszyscy o wiele więcej płacić i tyle w temacie.

• Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
6 godzin temu, greg45 napisał:

Franzz. A może by tak popatrzyć na sortowanie jako element walki o czyste środowisko, a nie przypinać do tego od razu polityki. Nie będzie sortowania, będziemy wszyscy o wiele więcej płacić i tyle w temacie.

Chciałbym Gregu ale niestety całe zamieszanie spowodowane jest Brukselą z którą za chwilę będziemy się szarpać bo ta wymagać będzie od nas wysokiego procentowo poziomu recyklingu dokręcili śrubę bardzo mocno w tym temacie i na pewno gorączkowe przygotowywania naszych najwyższych do bycia eko nie mają wiele wspólnego z faktyczną postawą chęci bycia ekologicznym. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak w temacie, ale z innej beczki - macie może jakieś pomysły albo rozwiązania, które pozwolą upakować 5-koszowe sortowanie w standardowej szafce pod zlewem? Bo zmieszczenie 5 wolnostojących 60 litrowych koszy może być problemem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pod zlewem kosz na bio i kosz na wielomateriałowe. W łazience zmieszane bez kości 😊 kości w woreczek i wynoszone od razu. Papiery osobna papierowa torba po jakimś żarciu na wynos - stoi sobie z tyłu szafki. Szkło - kolekcjonowane w szafce jak do tej pory i wynoszone przy okazji. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, merdigon napisał:

Tak w temacie, ale z innej beczki - macie może jakieś pomysły albo rozwiązania, które pozwolą upakować 5-koszowe sortowanie w standardowej szafce pod zlewem? Bo zmieszczenie 5 wolnostojących 60 litrowych koszy może być problemem.

Polecam takie rozwiązanie jak jesteś w trakcie projektu kuchni i możesz na coś takiego sobie pozwolić jeden zewnętrzny pojemnik myślę że przejdzie :) 

sortery.jpg

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Postanowiłem tutaj napisać, bo może ktoś wie. Chodzi o śmietnik pomiędzy malachitową 8 i 10 (od strony siłowni) -- jest maj, a tam nadal nie ma żadnego podziału kubłów . Tzn. nadal są stare: niebieskie i żółte.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A czy żółte kubły nie są przypadkiem opisane, jeden na papier, drugi na metal? Tak jest przynajmniej w naszym śmietniku. Inna sprawa że śmieci i tak lądują jak się komu podoba. Niestety.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jestem czestym bywalcem na sortowni śmieci na Krzemienieckiej(barycz). I pracownicy wprost mówią, że nie mają możliwości technicznej odbierania śmieci segregowanych. Wszystko laduje na tzw strefie buforowej(wielka kupa żółtych i niebieskich worków). Jedyne co jest oddzielane to elektrośmieci. Reszta jest sortowana od zera. Maszyna rozrywa worki i idzie do sortowania. Ręcznego i automatyvcznego. Nawet jesli przyjedzie auto z papierem np z drukarni leci na kupę i jest sortowane. MPO na naszych śmieciach zarabia. Szkło, plastik, papier, metal jest sprzedawane do przerobienia. Ba, nawet na meble maja sposób. Mielą je i sprzedaja jako paliwo do cementowni.

Jak napisał kolega chodzi o wyciągnięcie pieniedzy z naszych portfeli. Bo Ja nie widzę możliwości ustawienia w domu 5 kubłów - chyba ze odbior smieci bedzie darmowy.

• Like 3
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 godzin temu, 8i5h0p napisał:

Jestem czestym bywalcem na sortowni śmieci na Krzemienieckiej(barycz). I pracownicy wprost mówią, że nie mają możliwości technicznej odbierania śmieci segregowanych. Wszystko laduje na tzw strefie buforowej(wielka kupa żółtych i niebieskich worków). Jedyne co jest oddzielane to elektrośmieci. Reszta jest sortowana od zera. Maszyna rozrywa worki i idzie do sortowania. Ręcznego i automatyvcznego. Nawet jesli przyjedzie auto z papierem np z drukarni leci na kupę i jest sortowane. MPO na naszych śmieciach zarabia. Szkło, plastik, papier, metal jest sprzedawane do przerobienia. Ba, nawet na meble maja sposób. Mielą je i sprzedaja jako paliwo do cementowni.

Jak napisał kolega chodzi o wyciągnięcie pieniedzy z naszych portfeli. Bo Ja nie widzę możliwości ustawienia w domu 5 kubłów - chyba ze odbior smieci bedzie darmowy.

W dniu 11.04.2019 o 13:42, greg45 napisał:

Franzz. A może by tak popatrzyć na sortowanie jako element walki o czyste środowisko, a nie przypinać do tego od razu polityki.

Bishop pozwolę sobie uprościć nick :) dzięki za wpis wyjaśniłeś w temacie wszystko ! wpisem - monologiem zrobiłeś wstęp, treść, zakończenie, podsumowanie i zaprosiłeś do zastanowienia się nad sensem sortowania w takich okolicznościach  ! Gregu cytuję również Twoją odpowiedź celowo abyś mógł wrócić do zapytania i samemu sobie odpowiedzieć czy całe te akcje są wyłącznie związane z "dbaniem o naszą naturę "   i absolutnie nie są związane z polityką i sankcjami z UE ?   :) zapraszam do burzliwej dyskusji....ale naprawdę tylko ślepiec nie dostrzeże pewnych korelacji w nerwowych ruchach sortowania śmieci w i tak gównianym poziomie jakiejkolwiek wiedzy dot. ekologii...

DOBRANOC

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jako, że intrygowały mnie pomysły Śnieżki i niektórych osób twierdzących, że za śmieci BIO w workach będą kary, że kategorycznie nie wolno - zapytałem o to bezpośrednio w MPO. Poniżej odpowiedź:

Najlepszym sposobem jest wyrzucanie odpadów bio bez worków, luzem do pojemnika. Kubły na bioodpady powinny być myte po każdym odbiorze. W ostateczności dopuszczamy używanie worków, ale folia zanieczyszcza kompost, dlatego zachęcamy do wyrzucania luzem - można wysypać bioodpady do pojemnika, a worek wyrzucić osobno do zmieszanych. Tutaj pisaliśmy o tym więcej: https://business.facebook.com/mpokrakow/photos/a.214010805959862/271964363497839/?type=3&theater

Jakby miało zniknąć z Facebooka - poniżej screen:

Zrzut_ekranu_2019-05-21_o_14_24_30.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wyrzucam BIO osobno ale mam jedną uwagę wolałbym mimo wszystko aby była odgórna zgoda na wyrzucanie BIO w workach które izolują przed smrodem jaki tam powstaje, pomyślmy jaka będzie "choinka zapachowa" latem jak już przy wiacie przy stosunkowo niskich temperaturach człowiek zielony się robi :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja to mam takie wrażenie.... segregujemy coraz dokładniej na coraz więcej frakcji, a i tak coraz więcej płacimy....to aż tak czasami kusi by w podzięce za taką filozofię za bramę wywalić wszystko jak leci :)

A poważnie, brakuje mi na stronach MPO takiej bazy danych, że jak ktoś  wpisze hasło np. stara kołdra puchowa,to ktoś od nich w wolnej chwili za fajkuje na odpowiednią frakcje. W taki sposób, po jakimś czasie mielibyśmy ładną ściągawkę. 

No właśnie, gdzie wyrzucić starą kołdrę i poduszki? :) 

Edytowane przez MarkooMM

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W Szwecji na odpady bio sa eleganckie papierowe worki ktore sa ogolnie dostepne ( czytaj: bezplatne) w wozkowniach czy innych pomieszczeniach gospodarczych wspolnych. Tutaj segregujemy na 3 rodzaje: bio, gazety oraz cala reszta w workach foliowych. Szwedzi sa mistrzami segregacji- powinnismy sie jeszcze sporo w tym zakresie nauczyc. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 22.05.2019 o 23:37, MarkooMM napisał:

Ja to mam takie wrażenie.... segregujemy coraz dokładniej na coraz więcej frakcji, a i tak coraz więcej płacimy....to aż tak czasami kusi by w podzięce za taką filozofię za bramę wywalić wszystko jak leci :)

A poważnie, brakuje mi na stronach MPO takiej bazy danych, że jak ktoś  wpisze hasło np. stara kołdra puchowa,to ktoś od nich w wolnej chwili za fajkuje na odpowiednią frakcje. W taki sposób, po jakimś czasie mielibyśmy ładną ściągawkę. 

No właśnie, gdzie wyrzucić starą kołdrę i poduszki? :) 

Nie wyrzucać- oddać do schroniska dla psów. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 25.05.2019 o 23:52, slonecna napisał:

do schroniska dla psów. 

A tak miały by radochę... bo to częściowo z pierzem :) chyba nie nadają się, ale inne tak

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 28.03.2019 o 20:32, Franzz napisał:

Również segreguję śmieci chociaż jest jedna rzecz która mnie irytuje  to za mały otwór na szkło :P i chcąc wyrzucić zebrane butle po ambrozji :D  🍻 to jak ten dzwonnik stoję i po sztuce wrzucając dzwonię sąsiadom pod oknami, swoją drogą ciekawe czy ktoś ma taki dzwon na szkło pod oknem i czy w ogóle ten dźwięk może uznać za uporczywy  ? 

Owszem, mam centralnie przed oknem. Na początku zamieszkiwania tutaj podskakiwałam za każdym razem. Teraz wkurzam się tylko jak sąsiedzi między 5 a 6 rano, albo w czasie późnego spaceru koło 23, postanowią pozbyć się szkła (a nie jest to wbrew pozorom rzadkością). Zwłaszcza rankiem w niedzielę. O tak, ten dźwięk jest niemiły.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta