Skocz do zawartości
Pawel

Nowa kaplica/kościół

Rekomendowane odpowiedzi

Osiedle się rozrasta i w kaplicy powoli zaczyna robić się trochę ciasno. Zazwyczaj do kościoła wolę wybrać się gdzieś na rynek, ale ostatnio jak byłem w naszej kaplicy, ścisk był nie gorszy niż u św. Wojciecha! Strach pomyśleć, co będzie, gdy z nowych bloków przybędą kolejni parafianie.

Na pewno czas ruszyć z tematem rozbudowy naszej skromnej kaplicy. Osobiście zazwyczaj wolę stare kościoły, bo o tych nowych mówi się, że są jakieś wręcz przygnębiające. Ale tak być nie musi! Rozwiązaniem mogłaby być architektura drewniana w nowoczesnym wydaniu, coś w tym stylu:

2_klimekzdjecia044.jpg (tak jak na zdjęciu, obecna kaplica mogłaby być z tyłu, za nową, i pełnić funkcję zakrystii/świetlicy etc.)

Takie kościoły/kaplice już istnieją - oto przykład z wnętrza:

Rio-Roca-Chapel-Maurice-Jennings-Archite

Ten sam budynek z zewnątrz:

Oczywiście chodzi mi głównie o określenie charakteru budynku, jego "stylu" architektonicznego, tak aby było więcej drewna i kamienia. Są to materiały ekologiczne i tworzą wspaniałe budowle - zarówno w środku, jak i na zewnątrz. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Naprawdę nie wiem co myśleć o tym TEMACIE. Wygląda słabo ponieważ założyciel Tematu zarejestrował się 17 h temu i dodatkowo przedstawił gotowe rozwiązania co rodzi pewne wątpliwości co do intencji jego założenia. 

Bardzo bym prosił forumowiczów zainteresowanych tematem o wyrażenie swego zdania.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak dla mnie temat od czapy. Zawsze można zwiększyć ilość mszy. Tak chyba jest łatwiej :) Kościół to nie mury przecież. Wygląd kościoła kwestia gustu. Tyle w tym temacie.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Państwo są świadomi, że mszy przybędzie i planowana jest budowa kościoła? "od 10 marca, będzie w naszym kościele dodatkowa Msza święta - wieczorem o godz. 19.00. Inne zmiany związane z godzinami odprawianych Mszy św. w niedziele i w tygodniu wprowadzimy po wakacjach."

"http://www.zlocien.diecezja-krakow.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=3&Itemid=3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@Franzz – kościół z Modlnicy bardzo ładny, ale przecież nie będziemy chyba próbowali zbudować XVI w. kościoła. W ogóle bardziej chodzi mi o to, żeby nie budować kościoła z betonu itd., tylko raczej z kamienia i drewna. To są tylko przykłady poglądowe.

@maxkad – odpowiem Panu, choć nie wiem, dlaczego oskarża mnie Pan. Rzeczywiście, na tym forum w tym momencie interesuje mnie tylko ten temat. Niestety, na branży się nie znam. Oznacza to również, że nie wiem, jaki byłby koszt, ani kto mógłby to wykonać. To już będziecie Państwo musieli ustalić w dalszym terminie.

@slonecna @Mustafaa – budowa potrwa na pewno kilka ładnych lat. Można póki co zwiększyć ilość mszy, ale za chwile otwartych zostanie kilka nowych bloków. Prawdopodobnie potem powstaną kolejne. A już teraz jest taki ścisk, że ciężko wejść do środka. To co będzie wtedy?

Inaczej mówiąc, uważam, że czas najwyższy ruszyć z tym tematem i chociaż ogólnie jakoś określić, w którym kierunku powinno to zmierzać.

Edytowane przez Pawel

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja tam ścisk dostrzegam tylko na mszy o 11.30. Sa jeszcze 4 inne + niedzielna w sobotę. No i najtrudniej wejść za 2 minuty przed rozpoczęciem, jak sie przyjdzie np. za 15 minut przd, to spokojnie nie trzeba się przeciskać:)) A czy nowe bloki= nowi parafianie uczęszczający do kościoła, to się okaże. Póki co do parafii przyznaje się ok. 2000 mieszkanców (  z czzego do aszej kaplicy chodzi ok.800), a jest nas tu podobno ok. 7000. No i przez budowę szkoły trochę się sprawy komplikuja z działką pod kościół ( info od proboszcza), trzeba wytyczyć nowe miejsce, bo na poletku zielonym juz kościoła się nie zbuduje.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chciałbym jeszcze jedna rzecz wyjasnic, bo nie chcialbym byc zle zrozumiany. Ja nie uwazam, że stare koscioly sa lepsze, a nowe to jakieś zło konieczne, ktoremu trzeba zaradzic. Wrecz przeciwnie, choć doceniam oczywiscie stare koscioly.

Martwi mnie jednak perspektywa chrzescijanstwa chowajacego sie w wiekach minionych, udajacego, ze, nic sie nie zmienilo. W chrzescijanstwie przeciez w ogole nie chodzi o tradycje - mamy zmierzac ku Królestwu Niebieskiemu.

Mnie osobiscie taka nowoczesna architektura bardzo sie podoba. Widze w niej jakby perspektywe dla chrzescijanstwa na miare naszych czasow.

Edytowane przez Pawel
  • Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 8.03.2019 o 14:02, Pawel napisał:

@maxkad – odpowiem Panu, choć nie wiem, dlaczego oskarża mnie Pan. Rzeczywiście, na tym forum w tym momencie interesuje mnie tylko ten temat. Niestety, na branży się nie znam. Oznacza to również, że nie wiem, jaki byłby koszt, ani kto mógłby to wykonać. To już będziecie Państwo musieli ustalić w dalszym terminie.

o nic nikogo nie oskarżam. Wyraziłem swoje wątpliwości. Wyjaśniłem nawet skąd moje wątpliwości.

Edytowane przez maxkad

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja tam żadnego ścisku nie dostrzegam. Przychodzę 5 minut przed rozpoczęciem  Mszy i bez problemu znajduję miejsce siedzące, wystarczy podejść do przodu, a nie  tłoczyć się pod drzwiami.

Edytowane przez Mila3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@maxkad - zatem puśćmy sprawę w niepamięć. Może lepiej rzeczywiście dopytać.

Gorzej, że nie ma tego terenu obok kaplicy, bo w takim razie można jedynie dobudować coś od strony wejścia. 

Ale przyszedł mi do głowy inny pomysł: można by zbudować drugą kaplicę, po drugiej stronie osiedla (tak jak ta czerwona kropka):

mapaSat.thumb.jpg.1c5a1c535841430016c2aca43c2222b3.jpg

3d-1.thumb.jpg.1bba7cbde55db343a833fb514b2f53c6.jpg

Wtedy może rzeczywiście udałoby się zrobić coś w tym stylu:

Dla mieszkańców wschodniej części osiedla byłoby o wiele bliżej niż do obecnej kaplicy (powstają nowe bloki, których na zdjęciu satelitarnym jeszcze nie ma).

Jest tam duża, otwarta przestrzeń. I można by było w ten sposób upamiętnić wydarzenia ŚDM.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
45 minut temu, Pawel napisał:

@maxkad - zatem puśćmy sprawę w niepamięć. Może lepiej rzeczywiście dopytać.

Gorzej, że nie ma tego terenu obok kaplicy, bo w takim razie można jedynie dobudować coś od strony wejścia. 

Ale przyszedł mi do głowy inny pomysł: można by zbudować drugą kaplicę, po drugiej stronie osiedla (tak jak ta czerwona kropka):

mapaSat.thumb.jpg.1c5a1c535841430016c2aca43c2222b3.jpg

imageproxy.php?img=&key=a1cdcd7d3085fa71imageproxy.php?img=&key=a1cdcd7d3085fa71imageproxy.php?img=&key=a1cdcd7d3085fa71imageproxy.php?img=&key=a1cdcd7d3085fa71

imageproxy.php?img=&key=a1cdcd7d3085fa713d-1.thumb.jpg.1bba7cbde55db343a833fb514b2f53c6.jpg

Wtedy może rzeczywiście udałoby się zrobić coś w tym stylu:

Dla mieszkańców wschodniej części osiedla byłoby o wiele bliżej niż do obecnej kaplicy (powstają nowe bloki, których na zdjęciu satelitarnym jeszcze nie ma).

Jest tam duża, otwarta przestrzeń. I można by było w ten sposób upamiętnić wydarzenia ŚDM.

Kto ma sfinansować te kaplice?

• Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@pqn - nie wiem, pewnie tak jak w przypadku tej obecnej kaplicy. Pan chyba ostatnio nazwał nas heretykami.

Ale problemów z tą drugą lokalizacją jest więcej:

- nie wiadomo, czy dochodzi tam elektryczność [co prawda są słupy, bodaj elektryczne, obok]

- teren może być zbyt grząski, by coś tam zbudować [chociaż taka lżejsza konstrukcja może jeszcze ujdzie]

- hałas z S7 oraz przejeżdżających pociągów jest tam spory

- można by dać głębiej, ale wtedy trzeba by dobudować drogę dojazdową

- droga pod wiaduktem rozmięka po deszczu [co prawda samochodem można zawsze przyjechać od strony Domagały]

- teren jest nieuporządkowany i zalega tam dużo odpadków

- pojęcia nie mam, kto jest właścicielem tych gruntów, miasto, czy firmy wydobywcze

Właściwie żaden z tych problemów nie musi przekreślać tego pomysłu, ale przynajmniej niektóre z nich trzeba by rozwiązać, by miało to wszystko jakiś sens.

A tak w ogóle to pomysł do tej pory spotkał się być może z jakimś zainteresowaniem, ale niekoniecznie z entuzjazmem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie jestem zbyt dobrze poinformowany nt. spraw religijnych, ale widziałem na stronie Parafii ze ksiądz Proboszcz zbiera na budowę nowego Kościoła wiec podejrzewam ze skoro już zbiera to musi mieć już jakiś plan/projekt/pomysł. 

Sugeruje Pawel skoro Cie to tak bardzo interesuje jak to będzie wyglądać oraz gdzie będzie miał powstać ten nowy Kościół podjechać do Księdza i się go zapytać.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 godzin temu, Pawel napisał:

Obawiam się, że wskazana lokalizacja nie znajdzie entuzjastów nawet wśród mieszkańców wschodniej części osiedla ze względu na obecną dostępność tego miejsca. Mogę się mylić ale wydaje mi się, że najbliższą  dostępną drogą do tej lokalizacji jest bramka przy Serafie dojście do nowego mostu drogowego  i dalej ul. Jasieńskiego a później do mostku nad Serafą co daje km 1,42 km mierząc od pierwszego ronda (trasa piesza). Odległość do istniejącej Kaplicy jest ok 300 m krótsza. Co innego jeżeli z osiedla prowadziła by jakaś droga pod S7 wzdłuż Serafy - wówczas odległość wynosiłaby nie całe 600 m.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@maxkad - faktycznie, w tym momencie nie ma innej drogi. Ale też myślę, że powinna pojawić się jakaś dróżka, jak ta, o której mówisz - łącząca wschodnią część osiedla z tym przyszłym parkiem przy S7:

Park.thumb.jpg.4b400951006ffd43e36513b3b6a49f12.jpg

Obecnie budowane bloki sięgają już prawie S7. Taka droga łączyłaby się z przejściem pod obwodnicą. Ale nawet wtedy jest problem z nieoświetlonym przejściem pod wiaduktem (po zmroku idzie się tam po omacku). Asfalt jest tylko na tym "górnym" (północnym) odcinku, ale też nie dochodzi on do aż tej lokalizacji, o której wcześniej mówiłem. W pozostałych miejscach błoto sięga powyżej kostek. Dojść się da, ale taka lokalizacja w tej sytuacji dobrą alternatywą nie jest.

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł - gdyby SKM zatrzymywała się w Kokotowie, to dałoby się kaplicę umieścić nieco dalej, w odległości jednego przystanka kolejowego ze stacji na Złocieniu:

3d-wegrzce.thumb.jpg.01448d576ad566ddee4db24eb768bf8a.jpg

Ten niebieski znak na zdjęciu to stacja kolei w Kokotowie. Oczywiście jest to pomysł mało realistyczny, ale miałby sporo zalet. Poza oczywiście otwartą przestrzenią, jest dalej od S7, ale na tyle blisko stacji kolejowej, że mogłyby tu przyjeżdżać osoby z różnych stron Krakowa, a kto wie, czy od czasu do czasu nie z zagranicy - miałoby to sens zwłaszcza w sytuacji, gdyby kaplica miała upamiętniać wydarzenia ŚDM 2016.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 7.03.2019 o 22:35, Franzz napisał:

[... to tylko moja subiektywna ocena ale ww. nowoczesny projekt jest dla mnie potworny  :)]

Dokładnie. Może i dobrze wygląda w oryginalnym położeniu- z tego co widzę na zdjęciu- gdzieś nad morzem? Ale nie w centrum miasta lub osiedla.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@maxkad Zapomniałem o tym - myślałem, że tam jest tylko Caritas.

@luk82 - to chyba jakieś pagórki są. Nie wiem, nie jestem znawcą, mnie taka architektura przekonuje.

Z resztą akurat mamy tuż obok sporo otwartej przestrzeni (może nie tak ładnej jak na tych zdjęciach). Co prawda panuje tam nieład i ludzie powyrzucali jakieś opony, gruz itd. (pozostałe problemy wypisałem we wcześniejszym poście). Ale budować między blokami teoretycznie nie musimy.

Tam chyba główny problem jest jak na razie z tym, że dojście na te pola/łąki jest "na dziko", chyba że ktoś podjeżdża autem od strony Domagały.

Edytowane przez Pawel

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta