Skocz do zawartości

Akt notarialny

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wczoraj też dostałam informację, że udało im się dogadać jak maja zaltwic sprawę w urzędzie. W następnym tygodni dopiero beda składać dokumenty a teoretycznie do końca Maja powinni dostać wszystkie zgody. I od czerwca akty notarialne. Czy to znów ściema trudno powiedzieć. 

• 2 weeks later...

A mi przysłali takie coś:

" na ten moment mogę tylko przypuszczać, iż rozpoczniemy w maju zawierać z Państwem akty przenoszące własność "

bardziej wymijająco nie mogli napisać. Nie wiem w czym jest problem żeby napisali konkretny termin. Nikt ich nie zbije za przesunięcie terminu, a odczucie frustracji mniejsze.

W dniu 25.05.2019 o 16:25, tomek1819 napisał:

Czy ktoś ma jakieś nowe informacje? Zbliża się koniec maja, a od developera nadal nic nie słychać.

A ja przed chwilą dostałem informację że UM ma dostarczyć dokumenty do końca maja i mają dzwonić umawiać akty od czerwca jak ustalą wszystko z kancelarią. 

Jak wygląda u Was sprawa z przeniesieniem aktu notarialnego w banku ? Nasz bank (Reiffaisen) przy przedłużeniu przeniesienia aktu wymagało opłaty 500 zł na aneks do umowy. Obecnie bank ma informacje, że przeniesienie nastąpi do końca maja co jest nierealne, a więc czeka nas kolejny aneks i kolejne opłaty.

Jak to wygląda w waszych bankach ? Czy też pobierane są opłaty ? Czy możemy żądać od Murapolu zwrotu tych kosztów np. poprzez zapłacenie przez nich aktu przeniesienia własności ?

Greg - jak my mieliśmy nadzieje, że przeniesienie nastąpi przed końcem maja to kontaktowaliśmy się z kancelarią z którą współpracuje Murapol. Wyliczony przez nich koszt wynosił ok. 2800 (mieszkanie 60 m^2 + komórka lokatorska). Sporo. Cene zbiliśmy do równych 2 tysięcy (po tym jak poinformowaliśmy kancelarię, ze będziemy korzystać z usług innego notariusza który zaproponował o wiele mniej). Warto z nimi negocjować albo szukać innego notariusza

35 minut temu, Nicola napisał:

Greg - jak my mieliśmy nadzieje, że przeniesienie nastąpi przed końcem maja to kontaktowaliśmy się z kancelarią z którą współpracuje Murapol. Wyliczony przez nich koszt wynosił ok. 2800 (mieszkanie 60 m^2 + komórka lokatorska). Sporo. Cene zbiliśmy do równych 2 tysięcy (po tym jak poinformowaliśmy kancelarię, ze będziemy korzystać z usług innego notariusza który zaproponował o wiele mniej). Warto z nimi negocjować albo szukać innego notariusza

Ciekawa sprawa z tym negocjowaniem kosztów.

Jakoś na początku roku, Pani z Murapolu powiedziała nam mniej więcej 2500-3000 zł za akt notarialny przeniesienia mieszkania.

Powiedzieliśmy, że to za dużo i będziemy szukać innego notariusza, na co Pani odpowiedziała, że to niemożliwe bo Murapol "nie udostępnia dokumentów innym kancelariom bo z tym za dużo roboty".

Możesz dać namiary, kto zrobił Wam tą wycenę, z kim się kontaktowaliście, z jaką kancelarią ? ?

29 minut temu, Nicola napisał:

Coś sporo wydaje się to 2800zł wyliczone wstępnie. Tak z tego co czytam maksymalną wartość opłaty notarialnej oblicza się według poniższego zestawienia - czy do tego dochodzi jeszcze jakaś opłata? Jeżeli tak to proszę o wyprowadzenie z błędu:

• wartość nieruchomości: do 3 000 zł
  • maksymalna wysokość taksy: 100 zł
  • wartość nieruchomości: powyżej 3 000 zł do 10 000 zł
  • maksymalna wysokość taksy: 100 zł + 3 proc. nadwyżki powyżej 3 000 zł
  • wartość nieruchomości: powyżej 10 000 zł do 30 000 zł
  • maksymalna wysokość taksy: 310 zł + 2 proc. nadwyżki powyżej 10 000 zł
  • wartość nieruchomości: powyżej 30 000 zł do 60 000 zł
  • maksymalna wysokość taksy: 710 zł + 1 proc. nadwyżki powyżej 30 000 zł
  • wartość nieruchomości: powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł
  • maksymalna wysokość taksy: 1 010 zł + 0,4 proc. nadwyżki powyżej 60 000 zł

11 minut temu, Greg napisał:

Coś sporo wydaje się to 2800zł wyliczone wstępnie. Tak z tego co czytam maksymalną wartość opłaty notarialnej oblicza się według poniższego zestawienia - czy do tego dochodzi jeszcze jakaś opłata? Jeżeli tak to proszę o wyprowadzenie z błędu:

• wartość nieruchomości: do 3 000 zł
  • maksymalna wysokość taksy: 100 zł
  • wartość nieruchomości: powyżej 3 000 zł do 10 000 zł
  • maksymalna wysokość taksy: 100 zł + 3 proc. nadwyżki powyżej 3 000 zł
  • wartość nieruchomości: powyżej 10 000 zł do 30 000 zł
  • maksymalna wysokość taksy: 310 zł + 2 proc. nadwyżki powyżej 10 000 zł
  • wartość nieruchomości: powyżej 30 000 zł do 60 000 zł
  • maksymalna wysokość taksy: 710 zł + 1 proc. nadwyżki powyżej 30 000 zł
  • wartość nieruchomości: powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł
  • maksymalna wysokość taksy: 1 010 zł + 0,4 proc. nadwyżki powyżej 60 000 zł

Powyższe stawki to stawki netto, a więc trzeba doliczyć jeszcze podatek 23 %. Do tego należy doliczyć koszt sporządzenia tego aktu co wynosi  max. 6 zł + VAT za stronę. Taki akt sporządzany jest w 3-4 kopiach. Była jeszcze wspomniana opłata w wysokości 200 zł (o której przypomniała notariusz z murapola przy negocjacji) ale nie pamiętam dokładnie za co.

21 minut temu, Polina napisał:

Ciekawa sprawa z tym negocjowaniem kosztów.

Jakoś na początku roku, Pani z Murapolu powiedziała nam mniej więcej 2500-3000 zł za akt notarialny przeniesienia mieszkania.

Powiedzieliśmy, że to za dużo i będziemy szukać innego notariusza, na co Pani odpowiedziała, że to niemożliwe bo Murapol "nie udostępnia dokumentów innym kancelariom bo z tym za dużo roboty".

Możesz dać namiary, kto zrobił Wam tą wycenę, z kim się kontaktowaliście, z jaką kancelarią ? ?

Murapol nie ma prawa określić z jakiego notariusza będziesz korzystać. Mówią to po to, abyście nie dodawali im roboty związanej z udostępnianiem dokumentów. Dane wyśle na priv jak tylko je odnajdę.

Naprawdę polecam negocjować cenę. Spaść o prawie tysiąc złoty to jest dużo

Rozumiem, że odbywa się to na takiej zasadzie, że deweloper z automatu przekazuje całą dokumentację do zaprzyjaźnionej kancelarii oferującej na starcie pewnie zbliżone do maksymalnych stawek za sporządzenie aktów notarialnych a mogłoby się to odbywać na zasadzie wręczenia właścicielowi mieszkania tych dokumentów i on we własnym zakresie mógłby sobie to załatwić gdzie chce? Czy takie dokumenty nie są przekazywane kupującemu tylko bezpośrednio od dewelopera do kancelarii? 

Pytam, bo jak mogę sobie wziąć te dokumenty i poszukać we własnym zakresie notariusza to chyba jest to najlepsza opcja. Jak mnie ktoś na starcie chce oskubać jak tylko się da to niech mnie pocałuje w nos. 

Witam.

Pytanie mam do osób które w banku przedłużały już  termin-  taki dokument macie od Murapolu czy sami w banku za opłatą przedłużaliście ?  Ja już raz płaciłam w baku  150 zł a teraz znów muszę to zrobić. Murapol do mnie nie napisał ani  1  oficjalnego pisma. Wg. wstępnej umowy miałam mieć przeniesienie własności do  30.11  a tu nadal cisza- śmiech na sali. 
Co do ceny przeniesienia to kosmos faktycznie - może jakby ktoś znalazł taniej to zebrać się w kilka osób i przenieść podpisywanie tam - jeszcze zaproponować kancelarii że nie będzie się samemu tylko  kilka osób. Osobiście podzwonię jutro i popytam - mam nadzieje, że nie mogą nas zmusić do tej jednej drogiej kancelarii. 

Zadzwoniłam już do  1  kancelarii i Pani powiedziała że nie współpracują z nimi i nawet nie może mi podać ceny bo na nią składa się wiele czynników-  mieszkanie, garaż, komórka, droga itp - zależy od dokumentów i musieliby się z całością zapoznać ale nie da rady ogólnie bo deweloper pewnie nie będzie chciał ich dostarczyć. 

Czy ktoś piszę do dewelopera o jakieś zadośćuczynienie ?  jakiś zwrot kosztów  chociażby tych poniesionych w banku ? 

13 minut temu, Sabina napisał:

Witam.

Pytanie mam do osób które w banku przedłużały już  termin-  taki dokument macie od Murapolu czy sami w banku za opłatą przedłużaliście ?  Ja już raz płaciłam w baku  150 zł a teraz znów muszę to zrobić. Murapol do mnie nie napisał ani  1  oficjalnego pisma. Wg. wstępnej umowy miałam mieć przeniesienie własności do  30.11  a tu nadal cisza- śmiech na sali. 
Co do ceny przeniesienia to kosmos faktycznie - może jakby ktoś znalazł taniej to zebrać się w kilka osób i przenieść podpisywanie tam - jeszcze zaproponować kancelarii że nie będzie się samemu tylko  kilka osób. Osobiście podzwonię jutro i popytam - mam nadzieje, że nie mogą nas zmusić do tej jednej drogiej kancelarii. 

My płaciliśmy 500 zł i teraz znów nas to czeka :( Za pismami dla banku z opisanym powodem przedłużenia przeniesienia aktu sami musimy latać. Napisaliśmy nawet pismo do Murapolu z wyjaśnieniem sytuacji i cisza. W styczniu zapewniali, że do końca kwietnia będzie przeniesienie. Na wszelki wypadek termin przeniesienia dla banku został  przedłużony do maja. Mamy koniec maja, brak przeniesienia i znów musimy płacić.

Ja bym proponowała jeszcze wspólne oficjalne pismo, aby wzięli te koszta notariusza na siebie, gdyż przez ich opóźnienia my ponosimy niemałe koszta.

Nie mogą cię zmusić do kancelarii ale na pewno Ci będą to wmawiać

4 godziny temu, Nicola napisał:

No to teraz trochę konkretów :) (UWAGA - będzie tasiemiec ze sporą ilością informacji )

1. Murapol współpracuje z kancelarią Gruszczyńskich na Karmelickiej 68.

Kontakt: katarzyna.gruszczynska@kin.pl , tel:12 632 91 65

Taką wstępną rozpiskę dostałem od Murapolu:

Panie Ryszardzie, wstępnie tak to wygląda:
260 zł - opłata sądowa od założenia KW i wpisania Pana jako właściciela
75 zł - opłat sądowa za wykreślenie roszczenia z umowy deweloperskiej
250 zł - opłata sądowa za komórkę
150 zł - opłata sądowa za ujawnienie ogródka (wiadomo, dotyczy tylko tych co mają taras)
ok 380-390 zł wypisy
246 zł - wniosek
1230 zł taksa
470 zł - ustanowienie hipoteki (opłata sądowa, pcc, opłata za dodatkową czynność)

czyli razem 3071 brutto. Po otrzymaniu tej wyceny stwierdziłem, że "tak być nie bedzie" i zacząłem infiltrować wnikliwie temat. Rozmawiałem z kolegą który kupował niedawno mieszkanie na Avii od Budimexu i za mieszkanie o podobnej wartości rynkowej (ok. 240 tys.) zapłacił 1700-1900 zł. Mało tego! Jego znajomy który tak jak my miał opóźnienia jakieś 2 mies. jeśli chodzi o podpisanie aktu zapłacił ok. 300 zł za notariusza, bo Budimex wziął na siebie większość kosztów z uwagi na niedotrzymanie terminu przeniesienia własności. Po tej wycenie skontaktowałem się z poleconym notariuszem - Kancelaria Notarialna Bartłomiej Mania. Podałem mu następujące dane:

1. Wartość mieszkania

2. Powierzchnia komórki lokatorskiej

3. Powierzchnia tarasu (parter)

4. Info, że hipoteka zawarta będzie w akcie

5. Info, że będzie współwłasność terenów infrastrukturalnych (powierzchnia gruntu podzielona na wszystkich lokatorów)

i otrzymałem taką wycenę:

"Dzień dobry,

U każdego notariusza podatek oraz opłata sądowa są takie same, gdyż są to stałe stawki, tj.:

- 19 zł – podatek od ewentualnego ustanowienia hipoteki,

- 260 zł - opłata sądowa od założenia KW dla Lokalu i wpisanie Pana jako właściciela

- 75 zł - opłata sądowa za wykreślenie roszczenia z umowy deweloperskiej

- 250 zł - opłata sądowa za komórkę

- 150 zł - opłata sądowa za ujawnienie ogródka

- 200 zł - opłata sądowa od ewentualnego ustanowienia hipoteki.

Taksa notarialna została ustalona na kwotę 1.100 zł (sporządzenie umowy, ewentualne ustanowienie hipoteki, złożenie wniosku wieczystoksięgowego, wypisy dla stron i urzędów) – jest to kwota brutto, łączna, nie rozbijamy jej za poszczególne elementy/ wypisy.

Jeżeli oprócz tak jak Pan pisał mieszkania o wartości xxx tys., komórki lokatorskiej o pow. x,xxm2. i ogródka o pow. ok x m2. nabywana jest jeszcze współwłasności terenów infrastrukturalnych należy doliczyć opłatę stałą:

- 100 zł – opłata sądowa za wpis Pana jako współwłaściciela.

Nie trudno policzyć że wychodzi 2154zł  brutto czyli 917 zł mniej niż w kancelarii od dewelopera. Skontaktowałem się z kancelarią Gruszczyńskich i przedstawiłem im konkurencyjną ofertę z pytaniem czy obniżą kwotę do tego poziomu co konkurencja, na co dostałem odpowiedź:

"Sz. P.       Zatem jesteśmy umówieni na kwotę 2.154 zł."

Da się ? Oczywiście. Osobiście będę dążył do tego aby deweloper pokrył straty jakie ponoszę z jego winy (500zł za aneks plus co miesiąc jakieś 200 zł z uwagi na podwyższone oprocentowanie kredytu). W przypadku braku chęci pokrycia kosztów przez dewelopera biorę prawnika, bo wiem że każdy sąd mi przyzna rację. Gdyby chodziło o 100-200 zł to bym odpuścił ale na chwilę obecną jest to już ponad 1300 zł. Gdyby akty były podpisane w terminie (koniec tamtego roku) to pod koniec czerwca prawdopodobnie bank otrzymałby papier i obniżył oprocentowanie. Przez opóźnienie Murapolu nastąpi to pewnie najwcześniej na początku 2020 !!!!  ŻAL.PL.

Deweloper nie ma takiego prawa aby narzucać komuś konkretnego notariusza. Wyobraźcie sobie że każdy nabywca wybiera swojego notariusza i biedna pani z Murapolu musi jeździć z jednej na drugą stronę miasta do coraz to innej kancelarii. Chciałoby Wam się ? A w ten sposób umawia klientów jeden za drugim w jednej lokalizacji i siedzi od świtu do nocy w jednej norce wychodząc tylko na 1 albo 2 :) Wiadoma sprawa że tak jest lepiej, szybciej itd.. ale dlaczego mają na tym cierpieć nabywcy lokali ? Powinni proponować konkurencyjne ceny tak aby nikomu nie chciało się latać za innymi notariuszami a nie zdzierać jak za zboże. Jak ktoś ma jakieś pytania, chętnie odpowiem jak tylko będę w stanie.

• Thanks 3

W dniu 28.05.2019 o 16:02, Sabina napisał:

Czy ktoś piszę do dewelopera o jakieś zadośćuczynienie ?  jakiś zwrot kosztów  chociażby tych poniesionych w banku ? 

Mam kredyt zaciągnięty na mieszkanie i się tak teraz zastanawiam,bo dopóki nie ma przeniesienia własności to bank mi podniósł oprocentowanie kredytu i rata kredytu w tym momencie jest wyższa o te 250zł. 

Myślę ,czy nie zwrócić się do Murapolu z tą sprawą,bo jakby nie patrzeć przeniesienie mieszkania miało być do 29.12.2018,a mamy już koniec maja 2019.

Poza tym w umowie deweloperskiej jest mowa o odsetkach ustawowych w razie nie wywiązania się dewelopera z terminu...

Oczywiście że tak należy zrobić, powiem więcej - najlepiej będzie z nimi dogadać że obniżają cenę aktu o poniesione koszty :) Ja zamierzam tak spróbować zrobić, choć nie wiem czy się uda, na pewno gdyby zebrała się z nas większa grupa to pewnie mielibyśmy większą siłę przebicia. Ja wybieram się jutro do swojego banku aby mi wyliczyli dokładnie ile jestem w plecy przez to że pół roku dłużej mam wyższe oprocentowanie. Doliczę do tego jeszcze koszt aneksu -500zł i wyjdzie zapewne ok. 1700 zł.

Edytowane przez thomas89br
Zapomniałem dopisać informacji

• 2 weeks later...
W dniu 30.05.2019 o 21:19, Fx1985 napisał:

Ja już wysłałem odpowiednie pismo do Murapolu, otrzymali też informację, że w przypadku braku odpowiedzi w ciągu 7 dni kalendarzowych przyznają mi rację i zgadzają się na moje roszczenia. Ja im tego nie popuszczę. 

Witam

Otrzymał Pan jakąś informację ? 

Gość MisiekW
W dniu 30.05.2019 o 21:19, Fx1985 napisał:

Ja już wysłałem odpowiednie pismo do Murapolu, otrzymali też informację, że w przypadku braku odpowiedzi w ciągu 7 dni kalendarzowych przyznają mi rację i zgadzają się na moje roszczenia. Ja im tego nie popuszczę. 

Czy pisanie do kogoś że jak nie odpisze w ciągu X dni to przyznaje mi rację ma jakąś faktyczną moc prawną?