Skocz do zawartości

Budynek B18

Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, Justyś napisał:

U nas brak z urzędów jakichkolwiek odpowiedzi, tak samo z sądu. Dopytywałam w urzedzie od podatków to się dowiedziałam, że trzeba cierpliwie czekać bo to potrwa.

Ale ubezpieczenie na mieszkanie juz mamy od podpisania aktu bo bank tego wymagał. 

Znaczy się może źle napisałem. Oczywiście ubezpieczenie na mieszkani jak i zdrowotne było wymagane. Miałem na myśli czy sąd już dokonał wpisu bo bez tego płacę prowizje za podwyższone ryzyko (mieszkanie jest nadal na developera a nie na mnie) dzięki za info to sobie poczekamy :)

• 3 months later...

Witam Sasiadów,
mam pytanie:
Ostatniego dnia sierpnia 2020 odebralem mieszkanie.
Ostatnio bylem u notariusza na Masarskiej.
I chcialem spytac dlaczego na mnie spadla oplata przeksztalceniowa dotyczaca udzialu w bloku za lata 2022-2040 ? I dlaczego deweloper nie oplacil tego? 
Pytam, bo rodzina kupowala mieszkanie w Krakowie, od innego dewelopera w 2018 roku i nie bylo tego typu oplaty.
Wszystkich mieszkaców kupujacych mieszkania od Develii dotyczy takie cos?
Z góry dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam wszystkich. 

Edytowane przez STA

W dniu 8.09.2021 o 22:36, STA napisał:

Witam Sasiadów,
mam pytanie:
Ostatniego dnia sierpnia 2020 odebralem mieszkanie.
Ostatnio bylem u notariusza na Masarskiej.
I chcialem spytac dlaczego na mnie spadla oplata przeksztalceniowa dotyczaca udzialu w bloku za lata 2022-2040 ? I dlaczego deweloper nie oplacil tego? 
Pytam, bo rodzina kupowala mieszkanie w Krakowie, od innego dewelopera w 2018 roku i nie bylo tego typu oplaty.
Wszystkich mieszkaców kupujacych mieszkania od Develii dotyczy takie cos?
Z góry dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam wszystkich. 

W 2018 nie było. Teraz jest. https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=112584

mieszkanie odebralem ostatniego dnia sierpnia 2020. Ostatnio bylem u notariusza na Masarskiej, zalatwilem formalnosci w urzedzie miasta po czym dostalem teraz list z UM, ze mam mozliwosc zaplaty z 40% bonifikata. Dlaczego wiec nie mialem okazji skorzystac z maksymalnej bonifikaty (60%)? 
Swoja droga wprowadzajac takie dodatkowe oplaty, po raz kolejny utwierdzam sie w przekonianiu w jak zlodziejskim panstwie zyjemy. Wladza tylko doi obywateli na potege... 
W dodatku informacja ta (o przeksztaceniu wlasnosci) znajduje sie w III ksiedze w akcie notarialnym. I zeby to ,,wymazac"a jakze... trzeba znow placic (250 PLN)... Dramat... 

4 godziny temu, robinatorek napisał:

60% było możliwe 2 lata temu, a tak to co roku spada o 10%. Miasta to nie interesuje, że papierologia tyle trwała i po 2 latach dostajemy list z opłatą przekształceniową już tylko z możliwością 40%. 

Chyba nie do konca jest tak jak piszesz. To cytat z biuletynu informacji publicznej miasta Krakow "Obowiązek uiszczania przez nabywcę opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności, powstaje od roku następującego po roku w którym został zawarty akt notarialny nabycia nieruchomości." Wynika z niego ze czas na papierologie nie ma znaczenia w kwestii bonifikaty, gdyz oplata jest pobierana w nastepnym roku, po podpisaniu aktu notarialnego. Dlatego wydaje sie ze uzytkownik STA powinien moc skorzystac z calej 60% bonifikaty.

nie wiem jak to działa, ja już 2,5 roku tu mieszkam i dopiero w tym roku w maju dostałem informację o przekształceniu z urzędu już tylko z 40% bonifikatą. A pisze w liście z urzędu, że: prawo użytkowania wieczystego wskazanej powyżej nieruchomości przekształciło się w prawo włąsności z dniem 20-02-2019. I wtedy bym miał 60%, ale informacja z kwotą pojawiła się dopiero w 2021.

• 2 weeks later...

Ciekawe kto w 2018 roku wprowadzil w zycie to, ze koszty za ,,oplate przeksztalceniowa" ponosi kupujacy mieszkanie... Zapewne rzad. Kolejny przyklad nowych oplat i dojenia obywateli, przy slabych wynagrodzeniach (wzgledem innych europejskich krajów). 
Osobna kwestia, ze nie mamy mozliwosci skorzystac z maksymalnej bonifikaty 60%, tylko tak to zorganizowane jest, ze przysluguje nam na start, tylko 40%... 
Kolejnym przykladem dojenia obywateli w tym chorym kraju jest fakt, ze w 3 rozdziale Ksiegi Wieczystej jest o tym zapis i zeby nam to ,,wymazali" musimy, a jakze... zaplacic 250 PLN za to. Zlodziejski i antyobywatelski kraj... 

Co do rabatów to moim zdaniem nie ma się czym podniecać... Też rozważałem płatność całości z rabatem, ostatecznie uznałem że wolę co roku płacić te x zł. Co będzie za ileś lat nie wiadomo, czy ktoś tego nie zniesie itd.

Od razu mi się przypomina wielka akcja z wykupywaniem na własność mieszkań w wielkiej płycie, jak to ci zapobiegliwi od razu wykupili bo jest okazja, a później się okazało że ci co olali lepiej na tym wyszli, bo było taniej.