Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Ponieważ mająca teraz miejsce realizowana inwestycja na wysokości os. Złocień dot. rozbudowy linii kolejowej nie zawiera budowy ekranów dźwiękochłonnych zwracamy się z prośbą do Ministra Infrastruktury o jej konieczne rozszerzenie‼️

Rozpoczęcie robót, a przede wszystkim wycinka kilkuset drzew stanowiących do tej pory barierę chroniącą mieszkańców przed hałasem zarówno ze strony pociągów jak i S7, znacznie pogorszyło komfort życia 7 tysięcy mieszkańców, w większości rodzin z małymi dziećmi.

➡️➡️ Petycja do podpisania pod linkiem:
https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_budowy_ekra…
(po wypełnieniu petycji, należy zalogować się na swojego maila i potwierdzić jej podpisanie, DOPIERO WTEDY PODPIS SIĘ LICZY JAKO WAŻNY)

Podpisujcie petycję, udostępniajcie, przekazujcie ją dalej rodzinie, sąsiadom, mieszkańcom osiedla.

Petycję (prawdopodobnie) będzie można podpisać również po niedzielnych mszach, w najbliższą niedzielę. Wiem, wybory, ale będziemy zbierać podpisy bez agitacji :) 

W razie pytań tel 695 150 425. Pozdro :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z tego co pamiętam ze starego wątku o stacji (którego już nie ma) to był ten temat poruszany i konkluzja była taka, że ekrany robi się po zakończeniu inwestycji i po wykonaniu pomiarów dot. hałasów i że na obecnym etapie nikt ew. starania nie będzie patrzył, z powodów które opisałem. Bo generalnie teraz jest głośniej ale inwestycja jest w toku. Np., w teorii, po jej zakończeniu będzie ciszej bo tory będą wyremontowane.

Ale oczywiście próbować można, chciałem tylko wspomnieć o tym ponieważ stary wątek poszedł się rypać.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oczywiście macie Panowie rację, jednakże "otworzyło się okienko" i możliwe, że dotrzemy z tym apelem bezpośrednio do Ministra infrastruktury. W każdym razie warto wykorzystać okazję, tak myślę :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A ja, zamiast drogich i nieestetycznych ekranów, optowałbym za gęstą roślinnością złożoną z drzew i krzewów. Może nie wyrosną od razu, ale będą zdrowsze, ładniejsze i bardziej efektywne.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No ja też. Ale doczytałam sobie, że "Jest  rozporządzenie z 2008 roku, które nakazuje wycinanie drzew i krzewów, które znajdują się w odległości mniejszej, niż 15 metrów od osi skrajnego toru kolejowego" Więc albo ekrany albo nic :( Mam nadzieję, że mnie tu Maxkad poprawi jeśli napisałam bzdurę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, MarFi napisał:

A ja, zamiast drogich i nieestetycznych ekranów, optowałbym za gęstą roślinnością złożoną z drzew i krzewów. Może nie wyrosną od razu, ale będą zdrowsze, ładniejsze i bardziej efektywne.

Każdy by wolał, ale za te XXXXlat, to już słuch nie bedzie jak za młodzieńczych lat, to i pociągi przeszkadzać nie będą :)

Ja tam wole by na osiedlu było ciszej,jestem na tak dla ekranów :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
12 godzin temu, MoTel napisał:

No ja też. Ale doczytałam sobie, że "Jest  rozporządzenie z 2008 roku, które nakazuje wycinanie drzew i krzewów, które znajdują się w odległości mniejszej, niż 15 metrów od osi skrajnego toru kolejowego" Więc albo ekrany albo nic :( Mam nadzieję, że mnie tu Maxkad poprawi jeśli napisałam bzdurę.

To prawda.

Prawdą jest też, ze nie ma szans na ekrany wcześniej niż po zakończeniu inwestycji. W petycji brakuje jednego ale dość konkretnego argumentu. Otóż badania wykonywane są na podstawie konkretnej ustawy o ochronie środowiska ale ma ona pewną wadę - drzewa i krzewy nie są w niej wskazane jako bariera dźwiękochłonna tym samym wykonane pomiary były (według nas) zafałszowane a według ustawy poprawne.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 godzin temu, MarFi napisał:

A mi tam pociągi nie przeszkadzają, a słuch mam dobry :) Wolałbym widok pociągu, niż płyty z tworzywa. Ale to moja opinia tylko.

Jestem tego samego zdania. Dodatkowo mój synek będzie zrozpaczony nie widząc z balkonu pociągów 😭

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mi bardziej przeszkadza szum autostrady niż przejazd pociągów (no, może za wyjątkiem towarowych).

Zaskakujące jest to, że przecież wzdłuż A4 są ekrany akustyczne, a i tak dolatuje ten uporczywy szum przy odpowiedniej pogodzie... i nie piszę tu o S7, tylko o A4!

Ja pamiętam jeszcze czas kiedy ten odcinek autostrady nie był otwarty i jaka absolutna cisza w nocy była na Złocieniu, żadnego szumu miasta, po czym nastało irytujące "buczenie" od południa... i tak jest do dziś, owszem nie codziennie, ale bardzo często.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

heh, teraz patrzyłem na gogle maps i jednak nie ma ekranów na całej długości przy A4 (w okolicy), nie ma ich przy węźle bieżanowskim, a przecież w linii prostej to jest najbliżej Złocienia!

Na to piszmy petycję!

Edytowane przez sog

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 18.10.2018 o 21:41, MarFi napisał:

A mi tam pociągi nie przeszkadzają, a słuch mam dobry :) Wolałbym widok pociągu, niż płyty z tworzywa. Ale to moja opinia tylko.

Nie nie tylko twoja,  dużo większy hałas i większą uciążliwość generuje hałas z pobliskich dróg. A kolej będzie dużo cichsza, już na tym forum to chyba było tłumaczone.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie wiem, czy tylko mi się wydaje, czy też macie takie wrażenie, że w ciągu ostatnich dni nasilił się hałas dochodzący od autostrady? Dziś nad ranem było słychać szum nawet przy zamkniętych oknach, natomiast jak otworzyłam okno miałam wrażenie, że jestem na lotnisku. Szum był tak głośny, jakby pracowały silniki samolotów. 

Może przewrażliwiona jestem ;)? Ale pierwszy raz tak ( a mieszkam tu od 5 lat) naprawdę mi to przeszkadzało.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, novana napisał:

Nie wiem, czy tylko mi się wydaje, czy też macie takie wrażenie, że w ciągu ostatnich dni nasilił się hałas dochodzący od autostrady? Dziś nad ranem było słychać szum nawet przy zamkniętych oknach, natomiast jak otworzyłam okno miałam wrażenie, że jestem na lotnisku. Szum był tak głośny, jakby pracowały silniki samolotów. 

Może przewrażliwiona jestem ;)? Ale pierwszy raz tak ( a mieszkam tu od 5 lat) naprawdę mi to przeszkadzało.

Okno mam centralnie na autostradę ale nie powiedziałbym żeby hałas się nasilił, może jestem głuchy jak pień i tolerancja na hałas inna  wcześniej mieszkałem w bloku km od wojskowej bazy lotniczej :P to był huk dopiero :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Masz okno na autostradę czy na s7? Bo różnica jest i to duża. Od s7 praktycznie nic nie słychać, natomiast od autostrady niesie jak cholera. Tak jak mówił wcześniej "sog " nie ma na tym odcinku ekranów, do tego wycięte są drzewa przy torach i specyficzna budowa osiedla, gdzie nie ma wolnej przestrzeni i efekt jest taki, ze fale dźwiękowe odbijają sie od budynków i to potęguje hałas. Tzn. tak mi sie wydaje, nie jestem fizykiem 😁.

Nie zmienia to faktu, ze nawet w nocy nie ma ciszy, a lato tuz tuż i spanie przy otwartych oknach będzie mało komfortowe.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
14 minut temu, novana napisał:

Masz okno na autostradę czy na s7? Bo różnica jest i to duża. Od s7 praktycznie nic nie słychać, natomiast od autostrady niesie jak cholera. Tak jak mówił wcześniej "sog " nie ma na tym odcinku ekranów, do tego wycięte są drzewa przy torach i specyficzna budowa osiedla, gdzie nie ma wolnej przestrzeni i efekt jest taki, ze fale dźwiękowe odbijają sie od budynków i to potęguje hałas. Tzn. tak mi sie wydaje, nie jestem fizykiem 😁.

Nie zmienia to faktu, ze nawet w nocy nie ma ciszy, a lato tuz tuż i spanie przy otwartych oknach będzie mało komfortowe.

Tak mam na myśli s7 więc odcinam się od dyskusji i skonfrontujmy to z opiniami osób które mieszkają od tej strony autostrady. Jeżeli chodzi o kwestie ekranów to moim zdaniem nie ważne gdzie patrzysz to powinny się znajdować bo praktycznie jesteśmy "przytuleni" do tych dróg. 

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć,

Włączam się w ten temat ze względu na słowo kluczowe "ekrany" ;) 

Jako Wasz przyszły sąsiad od pewnego czasu prowadzę rozmowy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie hałasu na osiedlu - przyznam, że głównie interesują mnie ekrany od strony S7, bo tam kupiłem mieszkanie, ale ogólnie wydaje mi się, że hałas od strony torów i S7 niesie się teraz po całym osiedlu. Na początku skierowałem się do WIOŚ, potem oni skierowali zapytanie do GDDKiA, po ich odpowiedzi troszkę już zdesperowany wysłałem im kolejną korespondencję, ale GDDKiA podtrzymała swoje stanowisko. Wysłałem też zapytanie do dewelopera (Develia) o sposób wypełnienia wymogów rozporządzenia wspomnianego w piśmie GDDKiA, ale niestety bez reakcji. Wszystkie odpowiedzi załączam (zamazałem moje dane osobowe, bo to forum jest dość anonimowe, ale jeśli ktoś jest zainteresowany, mogę się prywatnie przedstawić i wysłać oryginały).

WIOŚ natomiast w rozmowie telefonicznej zadeklarował się przeprowadzić pomiary hałasu, ale muszą mieć zgłoszenie od kogoś kto już tam mieszka i na ten hałas narzeka - wtedy robią to na balkonie, w mieszkaniu przy otwartych oknach oraz na zewnątrz. Ponieważ moje mieszkanie się dopiero buduje, sam nie mogę tego zrobić. Czy zatem ktoś, najlepiej z budynku B17 byłby skłonny zgłosić taki hałas, do WIOŚ, by oni mogli ten pomiar przeprowadzić? Sami niestety nie mogę nic zrobić, szkoda gadać w ogóle jak ta dyskusja wygląda (nic sami nie zrobią, bo niby wszystko jest regulowane i ich ogranicza).

Planuję jeszcze odezwać się do nadzoru budowlanego z tymi samymi pytaniami, które zadałem deweloperowi - w jaki sposób deweloper spełnił wymogi rozporządzenia wspomnianego w piśmie GDDKiA, na jakiej podstawie wydali pozwolenie na budowę. Niestety, jak dotąd się po prostu nie dodzwoniłem. Może powinienem spróbować w wydziale architektury?

Czy ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia w tych kwestiach? Jakieś rozmowy, pisma, odpowiedzi?

gddkia2.pdf gddkia1.pdf wios.pdf

• Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, Paweeł napisał:

Cześć,

Włączam się w ten temat ze względu na słowo kluczowe "ekrany" ;) 

Jako Wasz przyszły sąsiad od pewnego czasu prowadzę rozmowy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie hałasu na osiedlu - przyznam, że głównie interesują mnie ekrany od strony S7, bo tam kupiłem mieszkanie, ale ogólnie wydaje mi się, że hałas od strony torów i S7 niesie się teraz po całym osiedlu. Na początku skierowałem się do WIOŚ, potem oni skierowali zapytanie do GDDKiA, po ich odpowiedzi troszkę już zdesperowany wysłałem im kolejną korespondencję, ale GDDKiA podtrzymała swoje stanowisko. Wysłałem też zapytanie do dewelopera (Develia) o sposób wypełnienia wymogów rozporządzenia wspomnianego w piśmie GDDKiA, ale niestety bez reakcji. Wszystkie odpowiedzi załączam (zamazałem moje dane osobowe, bo to forum jest dość anonimowe, ale jeśli ktoś jest zainteresowany, mogę się prywatnie przedstawić i wysłać oryginały).

WIOŚ natomiast w rozmowie telefonicznej zadeklarował się przeprowadzić pomiary hałasu, ale muszą mieć zgłoszenie od kogoś kto już tam mieszka i na ten hałas narzeka - wtedy robią to na balkonie, w mieszkaniu przy otwartych oknach oraz na zewnątrz. Ponieważ moje mieszkanie się dopiero buduje, sam nie mogę tego zrobić. Czy zatem ktoś, najlepiej z budynku B17 byłby skłonny zgłosić taki hałas, do WIOŚ, by oni mogli ten pomiar przeprowadzić? Sami niestety nie mogę nic zrobić, szkoda gadać w ogóle jak ta dyskusja wygląda (nic sami nie zrobią, bo niby wszystko jest regulowane i ich ogranicza).

Planuję jeszcze odezwać się do nadzoru budowlanego z tymi samymi pytaniami, które zadałem deweloperowi - w jaki sposób deweloper spełnił wymogi rozporządzenia wspomnianego w piśmie GDDKiA, na jakiej podstawie wydali pozwolenie na budowę. Niestety, jak dotąd się po prostu nie dodzwoniłem. Może powinienem spróbować w wydziale architektury?

Czy ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia w tych kwestiach? Jakieś rozmowy, pisma, odpowiedzi?

gddkia2.pdf 1019.13 kB · 2 downloads gddkia1.pdf 1.59 MB · 1 download wios.pdf 370.69 kB · 1 download

Może najlepiej najpierw zamieszkać a potem sprawdzić czy faktycznie słychać? Z tego co pamiętam jak kiedyś rozmawiałem z Develią mają mierzyć z obu stron (od torów i od s7) i zobaczyć / decydować co będzie, ale to było jak kupowałem mieszkanie, więc nie trzymałbym ich na słowo. Byłbym uważny, bo skończy się tak jak na balicach gdzie ludzie kupowali domy. Mianowicie ludzie kupili domy przy lotnisku, a potem zgłaszali wszem i wobec że latają samoloty i że tak się nie da żyć i żeby usunąć loty nad ich domami, robić jakieś wyciszenia itd. No oczywiście świadomi tego gdzie to jest budowane, nic nie zostało z tym zrobione.
Kilka pytań Panie Pawle:
a) Swoją drogą, nie lepiej było kupić w B14/B15?
b) Nie było z innej strony w B24?
c) Jak ktoś do tej pory nie zgłaszał, to wynika z tego że nie było to aż takie uciążliwe dla obecnych mieszkańców

Ja kupiłem w B18 i przyznam że tam hałasu nie ma, nawet jak stałem przy placu budowy B24 (tam wewnątrz gdzie jest żółta informacja o budowie, na ich wewnętrznym placyku), to mam wrażenie że jest zdecydowanie ciszej niż u mnie na osiedlu gdzie nie ma głównej drogi.

Co do pism, niestety w piśmie gddkia1, jest pewien trafny punkt, mianowicie o "Inwestycje mieszkaniowe znajdują się w fazie budowy, więć inwestorzy mieli świadomość bliskości lokalizacji S7 i jej oddziaływania". To tak samo jak ja liczyłem się z kupnem naprzeciwko torów kolejowych, ale dla mnie to nie kłopot, bo codziennie słucham samochody jeżdżące pod blokiem i okazjonalne samoloty wzbijające się w powietrze ;).

Zawsze gdy nie postawią ekranów, można wstawić drzewka, tylko wiadomo, niestety będzie trzeba poczekać zanim wyrosną, ale kto wie, może byłyby szybciej niż doproszenie się o ekrany :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Drzewka już są tam zasadzone. Zresztą chyba już gdzieś czytałem ten komentarz i jest dla mnie trochę bez sensu - efektywnie ekrany zrobią o wiele większą robotę ;)

Develia może i obiecuje pomiary (też dostałem taką obietnicę), ale nic z tego nie musi potem wynikać. To znaczy, żeby było jasne: ja się zdecydowałem na zakup tak jakby tych ekranów miało tam nie być. Miałem zarezerwowane mieszkanie od strony S7 i jak poszedłem tam sprawdzić ten hałas, to się przeraziłem - ktokolwiek będzie tam mieszkał, nie wierzę, żeby o te ekrany nie walczył. Dlatego zmieniłem na drugą stronę, gdzie jest taki dwukondygnacyjny łącznik, otoczony od strony drogi czterema kondygnacjami - powinno być znacznie ciszej.

W B14 i B15 nie ma tego łącznika, a mieszkania z antresolą na ostatnim piętrze mają mniejsze okna, stąd mi nie odpowiadają. Inną stronę w B24 właśnie wykorzystałem :)

Ogólnie ciekawe wrażenia - ja wiem, że każdy powinien kupować świadomie i tak też staram się robić, ale żeby tak po prostu przyjmować sytuację taką jaka jest i nie spróbować nic z tym zrobić, to aż zaskakujące :)  Brzmi Pan jakby raczej stał po stronie dewelopera lub miał z nim coś wspólnego, niż próbował dla swojego dobra mieszkańca coś poprawić. Ja nie mówię, że to się musi wydarzyć, ale skoro są ku temu powody i środki, to czemu nie próbować?

Czy inni mają takie samo zdanie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, Paweeł napisał:

Drzewka już są tam zasadzone. Zresztą chyba już gdzieś czytałem ten komentarz i jest dla mnie trochę bez sensu - efektywnie ekrany zrobią o wiele większą robotę ;)

Develia może i obiecuje pomiary (też dostałem taką obietnicę), ale nic z tego nie musi potem wynikać. To znaczy, żeby było jasne: ja się zdecydowałem na zakup tak jakby tych ekranów miało tam nie być. Miałem zarezerwowane mieszkanie od strony S7 i jak poszedłem tam sprawdzić ten hałas, to się przeraziłem - ktokolwiek będzie tam mieszkał, nie wierzę, żeby o te ekrany nie walczył. Dlatego zmieniłem na drugą stronę, gdzie jest taki dwukondygnacyjny łącznik, otoczony od strony drogi czterema kondygnacjami - powinno być znacznie ciszej.

W B14 i B15 nie ma tego łącznika, a mieszkania z antresolą na ostatnim piętrze mają mniejsze okna, stąd mi nie odpowiadają. Inną stronę w B24 właśnie wykorzystałem :)

Ogólnie ciekawe wrażenia - ja wiem, że każdy powinien kupować świadomie i tak też staram się robić, ale żeby tak po prostu przyjmować sytuację taką jaka jest i nie spróbować nic z tym zrobić, to aż zaskakujące :)  Brzmi Pan jakby raczej stał po stronie dewelopera lub miał z nim coś wspólnego, niż próbował dla swojego dobra mieszkańca coś poprawić. Ja nie mówię, że to się musi wydarzyć, ale skoro są ku temu powody i środki, to czemu nie próbować?

Czy inni mają takie samo zdanie?

Nic wspólnego z deweloperem nie mam, po prostu ja nie miałem podobnych spostrzeżeń. Poza tym pragnę przypomnieć że przy B18 są ekrany od S7, od torów raczej bym nie chciał, bo mam od tamtej strony balkon i wyglądają szpetnie, jak dla mnie odgłosy ciuchci nie są specjalnie męczące, a tym bardziej nie gorsze od samochodów jeżdżacych przy moim obecnym miejscu zamieszkania ;)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chłopie daj sobie spokój. Na tym osiedlu nie ma żadnego hałasu, nic nie śmierdzi, autobusy jeżdżą aż nadto (przecież kupując tu mieszkanie powinieneś mieć samochód albo dwa - minimum), ośrodek zdrowia działa aż za dobrze (w końcu są prywatne gabinety), miejsc parkingowych jest mnóstwo (do tego stopnia, że spółdzielnia buduje parking po byku i go ogradza, ale tylko dla wybranych, tak, że stoi niemal pusty). Więc nie marudź, przecież wiesz co kupujesz. Nie ma co zmieniać, jest super :lol:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 godzin temu, Winsky napisał:

Chłopie daj sobie spokój. Na tym osiedlu nie ma żadnego hałasu, nic nie śmierdzi, autobusy jeżdżą aż nadto (przecież kupując tu mieszkanie powinieneś mieć samochód albo dwa - minimum), ośrodek zdrowia działa aż za dobrze (w końcu są prywatne gabinety), miejsc parkingowych jest mnóstwo (do tego stopnia, że spółdzielnia buduje parking po byku i go ogradza, ale tylko dla wybranych, tak, że stoi niemal pusty). Więc nie marudź, przecież wiesz co kupujesz. Nie ma co zmieniać, jest super :lol:

Widze że kolega ze śnieżki ?;)

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta