Skocz do zawartości

Malachit1980

Members
 • Zawartość

  28
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

O Malachit1980

 • Tytuł
  Member
 1. Petardy na Sylwestra -Psi Apel

  Zgadzam się z pociag. Jeszcze nikomu fajerwerki nie zaszkodziły. Skoro ja całe dnie znoszę ujadanie psów nad moją głową, to te kilka minut wystrzałów nikomu nie zaszkodzi.
 2. Parkowanie na chodnikach

  W strefie piesi mają prawo chodzić środkiem drogi, mają pierwszeństwo przed pojazdami. Co więcej mogą tak chodzić nawet dzieci. I nie wyznacza się w tym celu specjalnych przejść. A że część kierowców nie wie, że jest strefa?Cóż, jak to się mówi nie znajomość prawa szkodzi, czyli nie zwalnia z odpowiedzialności.
 3. Parkowanie na chodnikach

  Jestem zarówno pieszym, jak i kierowcą. Nie popieram pomysłu likwidacji strefy, co więcej uważam go za głupi. Likwidacja strefy to likwidacja ograniczenia do 20 km/h, to likwidacja pierwszeństwa pieszych przed pojazdami, to wreszcie przyzwolenie na parkowanie gdzie się chce i jak się chce. Przyjeżdżam o różnych porach na osiedlę, ale nigdy jeszcze nie parkowałem na chodniku. Nie mam miejsca pod blokiem to jadę dalej i znajduję miejsce. No chyba że ktoś musi tylko i wyłącznie pod klatką w której mieszka.
 4. Historia Okolicy

  Polecam Podgórską Bibliotekę przy Teligi. Mają tam sporo literatury na ten temat. Ponadto w Archiwum Państwowym w Krakowie są spisy mieszkańców Bieżanowa z okresu międzywojennego. Można z nich np. dowiedzieć się jakiego wyznania byli mieszkańcy Bieżanowa.
 5. Historia Okolicy

  Odnośnie historii naszej okolicy to jeszcze jedna ciekawostka. W okresie międzywojennym polska policja dwa razy rozbijała niemiecką siatkę szpiegowską w Bieżanowie.
 6. Historia Okolicy

  Witam wszystkich. Cieszę się bardzo, że ten temat został poruszony na naszym forum. Zajmuję się nim od dawna, szczególnie w odniesieniu do Julagu w Bieżanowie, ale także tych w Prokocium i Płaszowie. Ten link https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/40506,Julagi-zapomniana-historia-Niemieckie-obozy-pracy-dla-Zydow-na-terenie-okupowane.html to właśnie prelekcja którą miałem w zeszłym roku. Temat generalnie jest dość słabo znany w Krakowie. Julagi istaniały bardzo krótko, niespełna rok. Po ich likwidacji więźniów likwidowano na miejscu, ale w większość przypadków przewożono do obozu w Płaszowie i tam rozstrzeliwano, część przewieziono do fabryki w Skarżysku Kamiennej. Wykonałem na ten temat dośż rzetelną kwerendę, mam ustalone nazwiska katów i ofiar obozu. Jeśli chodzi o ofiary to byli to Żydzi z Krakowa i okolic, zdarzały się pojedyncze przypadki osób z dalszych rejonów. Kierownikiem obozu w Bieżanowie był Victor Ritschek, Niemiec z Sudetów. Po wojnie najprawdopodobniej uciekł do Szwecji. Co do zamurowanych osób w filarze to jest to jak w przypadku każdej plotki powtarzanej ileś tam razy - w końcu staje się prawdą. Nikt w tych filarach nie został zamurowany, nie ma na to dowodów. Po drugie, gdyby zamurowano tam ludzi, to powstaje w filarze wtedy próżnia, a chyba nie muszę tłumaczyć co stałoby się gdyby przejeżdżał tam pociąg. Po iluś przejazdach filar by się zawalił. Niemcy byli zbrodniarzami, ale byli też praktyczni. Dokładna lokalizacja obozu jest trudna do określenia. Przyjmuje się, że obóz zlokalizowany był w rejonach ul. Złocieniowej, Sucharskiego i Jasińskiego. Od strony osiedla granicą była Serafa. Więźniowie zatrudnieni byli w firmach zajmujących się naprawą i budową infrastruktury kolejowej. Gdyby ktoś był bardziej zainteresowany tematem, to proszę pisać na priv. Osobiście napisałem na ten temat pracę zaliczeniową na koniec moich studiów podyplomowych. Chętnie podzielę się swoja wiedzą z zainteresowanymi osobami.
 7. Psy Malachitowa 11

  Czyje to psy szczekają jak oszalałe?
 8. Mieszkanie do sprzedaży, ul. Tuchowska, Kraków. Szczegóły oferty w poniższym linku. https://www.otodom.pl/oferta/3-pokojowe ... ml#gallery[1]
 9. Parkowanie na chodnikach

  Problem widoczny zwłaszcza rano. Okolice Malachitowej 11 auto zaparkowane w poprzek chodnika.
 10. Stacja kolejowa Złocień

  Tyle jyż czekaliśmy, to te trzy lata to już praktycznie nie wiele.
 11. Stacja kolejowa Złocień

  Wie ktoś kiedy wbicie pierwszej łopaty?
 12. Zestaw gier i puzzli. Stan bardzo dobry. Polecam!!! https://www.olx.pl/oferta/zestaw-gier-i ... iVK0X.html
 13. Lego DUPLO zamek rycerski. Stan bardzo dobry https://www.olx.pl/oferta/lego-duplo-za ... iVx4p.html
 14. Wavelo

  Raczej bez szans powodzenia. Tego typu stacje buduje się przy głównych węzłach komunikacyjnych.
 15. Parkowanie na chodnikach

  michas85 i greg45 zgadzam się z wami w zupełności. Wypowiedzi niektórych osób - zwolenników parkowania na chodnikach, pokazuję, że większość Polaków zawsze myśli jak obejść prawo, a nie jak jego przestrzegać.
×