Skocz do zawartości

Pawel

Members
 • Zawartość

  12
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

3 Neutral

2 obserwujących

O Pawel

 • Tytuł
  Member

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Panie maxkad - nie wiem, jaki sens ma to forum, jeżeli posty usuwane są na podstawie subiektywnej oceny i arbitralnej interpretacji drugiego uczestnika. To Pan jest zdania, że gdzieś tam dochodzi do podziału na lepszych i gorszych - w mojej ocenie był wyważony i w duchu ekumenicznej współpracy między wyznaniami chrześcijańskimi, nawet jeśli sceptyczny w stosunku do całego pomysłu.
 2. Pawel

  Nowa kaplica/kościół

  Znalazłem ciekawy przykład z Korei Południowej –katolicki kościół w miejscowości o nazwie Inbo: Źródło: https://www.archdaily.com/569788/inbo-catholic-church-archigroup-ma?ad_source=search&ad_medium=search_result_projects Natomiast przyszło mi do głowy, że kaplicę można rozbudować jeszcze inaczej – posłużyć się planem krzyża. Czyli tak jak na zdjęciu – obecna kaplica stanowiłaby wtedy transept (dobudować trzeba by nawę, prezbiterium, no i tę wieżę). Kościół w parafii św. Judy w hrabstwie Spotsylvania: I jeszcze materiał z budowy tej świątyni, aby zobaczyć, jak to wygląda w praktyce:
 3. Pawel

  Nowa kaplica/kościół

  Z drugiej strony można też zrobić jakiś prosty ołtarz w plenerze, do tego dosłownie parę ławek. Tak, żeby zobaczyć, ile ludzi przyjdzie. Mam na myśli lokalizację tak jak sektory H3-H4 na ŚDM. http://campusmisericordiae.pl/sektory/ A w jakiejś niedalekiej przyszłości można w tamtym miejscu obok stawu choćby najprostszą jakąś kaplicę zbudować: A także przykład polski - Skorzęcin:
 4. Pawel

  Nowa kaplica/kościół

  Myślę, że rozbudowa obecnej kaplicy jest rzeczywiście konieczna. A skoro tak do tego podchodzimy, to widziałem przed paroma dniami jakiś amerykański program w telewizji - z pamięci naszkicowałem budynek, który tam był. Pomyślałem, że nawet pasuje do obecnej sytuacji. Trochę jeszcze ten „szkic” dostosowałem do tego, jak wygląda nasza kaplica (np. dodałem te trzy zadaszone okna na dachu – tam mogą być jakieś witraże oświetlające ołtarz). Nie sądzę, by budynek tych rozmiarów wyczerpywał potrzeby naszej społeczności, ale na pewno zrobiłby bardzo zauważalną różnicę.
 5. Pawel

  Nowa kaplica/kościół

  @maxkad Zapomniałem o tym - myślałem, że tam jest tylko Caritas. @luk82 - to chyba jakieś pagórki są. Nie wiem, nie jestem znawcą, mnie taka architektura przekonuje. Z resztą akurat mamy tuż obok sporo otwartej przestrzeni (może nie tak ładnej jak na tych zdjęciach). Co prawda panuje tam nieład i ludzie powyrzucali jakieś opony, gruz itd. (pozostałe problemy wypisałem we wcześniejszym poście). Ale budować między blokami teoretycznie nie musimy. Tam chyba główny problem jest jak na razie z tym, że dojście na te pola/łąki jest "na dziko", chyba że ktoś podjeżdża autem od strony Domagały.
 6. Pawel

  Nowa kaplica/kościół

  @maxkad - faktycznie, w tym momencie nie ma innej drogi. Ale też myślę, że powinna pojawić się jakaś dróżka, jak ta, o której mówisz - łącząca wschodnią część osiedla z tym przyszłym parkiem przy S7: Obecnie budowane bloki sięgają już prawie S7. Taka droga łączyłaby się z przejściem pod obwodnicą. Ale nawet wtedy jest problem z nieoświetlonym przejściem pod wiaduktem (po zmroku idzie się tam po omacku). Asfalt jest tylko na tym "górnym" (północnym) odcinku, ale też nie dochodzi on do aż tej lokalizacji, o której wcześniej mówiłem. W pozostałych miejscach błoto sięga powyżej kostek. Dojść się da, ale taka lokalizacja w tej sytuacji dobrą alternatywą nie jest. Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł - gdyby SKM zatrzymywała się w Kokotowie, to dałoby się kaplicę umieścić nieco dalej, w odległości jednego przystanka kolejowego ze stacji na Złocieniu: Ten niebieski znak na zdjęciu to stacja kolei w Kokotowie. Oczywiście jest to pomysł mało realistyczny, ale miałby sporo zalet. Poza oczywiście otwartą przestrzenią, jest dalej od S7, ale na tyle blisko stacji kolejowej, że mogłyby tu przyjeżdżać osoby z różnych stron Krakowa, a kto wie, czy od czasu do czasu nie z zagranicy - miałoby to sens zwłaszcza w sytuacji, gdyby kaplica miała upamiętniać wydarzenia ŚDM 2016.
 7. Pawel

  Nowa kaplica/kościół

  @pqn - nie wiem, pewnie tak jak w przypadku tej obecnej kaplicy. Pan chyba ostatnio nazwał nas heretykami. Ale problemów z tą drugą lokalizacją jest więcej: - nie wiadomo, czy dochodzi tam elektryczność [co prawda są słupy, bodaj elektryczne, obok] - teren może być zbyt grząski, by coś tam zbudować [chociaż taka lżejsza konstrukcja może jeszcze ujdzie] - hałas z S7 oraz przejeżdżających pociągów jest tam spory - można by dać głębiej, ale wtedy trzeba by dobudować drogę dojazdową - droga pod wiaduktem rozmięka po deszczu [co prawda samochodem można zawsze przyjechać od strony Domagały] - teren jest nieuporządkowany i zalega tam dużo odpadków - pojęcia nie mam, kto jest właścicielem tych gruntów, miasto, czy firmy wydobywcze Właściwie żaden z tych problemów nie musi przekreślać tego pomysłu, ale przynajmniej niektóre z nich trzeba by rozwiązać, by miało to wszystko jakiś sens. A tak w ogóle to pomysł do tej pory spotkał się być może z jakimś zainteresowaniem, ale niekoniecznie z entuzjazmem.
 8. Pawel

  Nowa kaplica/kościół

  @maxkad - zatem puśćmy sprawę w niepamięć. Może lepiej rzeczywiście dopytać. Gorzej, że nie ma tego terenu obok kaplicy, bo w takim razie można jedynie dobudować coś od strony wejścia. Ale przyszedł mi do głowy inny pomysł: można by zbudować drugą kaplicę, po drugiej stronie osiedla (tak jak ta czerwona kropka): Wtedy może rzeczywiście udałoby się zrobić coś w tym stylu: Dla mieszkańców wschodniej części osiedla byłoby o wiele bliżej niż do obecnej kaplicy (powstają nowe bloki, których na zdjęciu satelitarnym jeszcze nie ma). Jest tam duża, otwarta przestrzeń. I można by było w ten sposób upamiętnić wydarzenia ŚDM.
 9. Pawel

  Nowa kaplica/kościół

  Chciałbym jeszcze jedna rzecz wyjasnic, bo nie chcialbym byc zle zrozumiany. Ja nie uwazam, że stare koscioly sa lepsze, a nowe to jakieś zło konieczne, ktoremu trzeba zaradzic. Wrecz przeciwnie, choć doceniam oczywiscie stare koscioly. Martwi mnie jednak perspektywa chrzescijanstwa chowajacego sie w wiekach minionych, udajacego, ze, nic sie nie zmienilo. W chrzescijanstwie przeciez w ogole nie chodzi o tradycje - mamy zmierzac ku Królestwu Niebieskiemu. Mnie osobiscie taka nowoczesna architektura bardzo sie podoba. Widze w niej jakby perspektywe dla chrzescijanstwa na miare naszych czasow.
 10. Pawel

  Nowa kaplica/kościół

  @Franzz – kościół z Modlnicy bardzo ładny, ale przecież nie będziemy chyba próbowali zbudować XVI w. kościoła. W ogóle bardziej chodzi mi o to, żeby nie budować kościoła z betonu itd., tylko raczej z kamienia i drewna. To są tylko przykłady poglądowe. @maxkad – odpowiem Panu, choć nie wiem, dlaczego oskarża mnie Pan. Rzeczywiście, na tym forum w tym momencie interesuje mnie tylko ten temat. Niestety, na branży się nie znam. Oznacza to również, że nie wiem, jaki byłby koszt, ani kto mógłby to wykonać. To już będziecie Państwo musieli ustalić w dalszym terminie. @slonecna @Mustafaa – budowa potrwa na pewno kilka ładnych lat. Można póki co zwiększyć ilość mszy, ale za chwile otwartych zostanie kilka nowych bloków. Prawdopodobnie potem powstaną kolejne. A już teraz jest taki ścisk, że ciężko wejść do środka. To co będzie wtedy? Inaczej mówiąc, uważam, że czas najwyższy ruszyć z tym tematem i chociaż ogólnie jakoś określić, w którym kierunku powinno to zmierzać.
 11. Osiedle się rozrasta i w kaplicy powoli zaczyna robić się trochę ciasno. Zazwyczaj do kościoła wolę wybrać się gdzieś na rynek, ale ostatnio jak byłem w naszej kaplicy, ścisk był nie gorszy niż u św. Wojciecha! Strach pomyśleć, co będzie, gdy z nowych bloków przybędą kolejni parafianie. Na pewno czas ruszyć z tematem rozbudowy naszej skromnej kaplicy. Osobiście zazwyczaj wolę stare kościoły, bo o tych nowych mówi się, że są jakieś wręcz przygnębiające. Ale tak być nie musi! Rozwiązaniem mogłaby być architektura drewniana w nowoczesnym wydaniu, coś w tym stylu: (tak jak na zdjęciu, obecna kaplica mogłaby być z tyłu, za nową, i pełnić funkcję zakrystii/świetlicy etc.) Takie kościoły/kaplice już istnieją - oto przykład z wnętrza: Ten sam budynek z zewnątrz: Oczywiście chodzi mi głównie o określenie charakteru budynku, jego "stylu" architektonicznego, tak aby było więcej drewna i kamienia. Są to materiały ekologiczne i tworzą wspaniałe budowle - zarówno w środku, jak i na zewnątrz.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...